Zateplení fasády je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížíte vaše náklady na energie v dlouhodobém horizontu a zároveň zvýšíte komfort bydlení. Podle odborníků ze společnosti Stavoblock můžete díky kvalitnímu zateplení ušetřit až 30 % na výdajích za energie.
V době, kdy ceny energií stále kolísají a domácnosti hledají způsoby, jak optimalizovat své výdaje, se jedná o výraznou položku, nad kterou má smysl se zamyslet. V tomto článku najdete 10 praktických tipů, jak zateplit fasádu efektivně.
Obsah
- 1. Odvětrávaný fasádní systém
- 2. Nešetřete na izolaci
- 3. Nepodceňujte sokl
- 4. Nezapomínejte na design
- 5. Dbejte na správnou montáž nosné konstrukce
- 6. Pečlivě utěsněte rohy a otvory
- 7. Volte vrstvu izolace podle podnebí
- 8. Kvalitní materiály ušetří vaše peníze
- 9. Vyberte vhodné roční období
- 10. Myslete na budoucnost
1. Odvětrávaný fasádní systém
Na trhu se dnes objevuje řada možností zateplení domů. Některé mohou vycházet cenově levně, nicméně ne každá dokáže splnit potřebné požadavky a ochránit ho tak efektivně například před vlhkostí.
Inženýr a technik ze společnosti Stavoblock, Petr Duda, proto doporučuje provětrávané fasády, které jsou navrženy tak, aby přirozeně odváděly vlhkost z konstrukce: „Řešení od Stavoblocku považuji za nejlepší možnost. Fasády jsou odolné proti poprskání, odmrzání, odvádějí přebytečnou vlhkost ze zdiva a splňují také další požadavky zákazníků jako je například jednoduchá oprava.“
2. Nešetřete na izolaci
Petr Duda dále radí nešetřit na izolaci. „Doporučuji použít minerální vatu, která je paropropustná, nehořlavá a ideální pro difuzně otevřené systémy. Fasádám zachová jejich prodyšnost.“
3. Nepodceňujte sokl
Spodní část domu je nejvíce namáhaná vlhkostí a mrazem. Použijte zde materiály s vysokou odolností a vyhněte se neprodyšným systémům, jako je například polystyren.
4. Nezapomínejte na design
Kromě funkčnosti a kvality fasády myslete také na její vzhled. Vyberte materiál, který ladí typově s vaším domem, ale bude také respektovat tamní kontext a tradici a nenaruší tak ráz krajiny. Vyhnete se tak nemístným poznámkám sousedů nebo problémům s památkáři či urbanisty.
5. Dbejte na správnou montáž nosné konstrukce
Pokud se rozhodnete pro odvětrávanou fasádu, pamatujte, že musí být dokonale rovná a pevná. Dbejte na správně upevněný rast, který tvoří základ celé nosné konstrukce. Díky roštu pak vyrovnáte nerovné zdivo. Rošt však před instalací obkladu dokonale srovnejte a zpevněte.

6. Pečlivě utěsněte rohy a otvory
Teplo z domu často uniká také místy kolem oken, dveří a rohů. Dbejte proto na pečlivé utěsnění těchto míst. Pokud jejich izolaci podceníte, bude v domě docházet k tepelným mostům a vyšším ztrátám.
7. Volte vrstvu izolace podle podnebí
Ve vyšších polohách volte silnější vrstvy izolace. Investice se vám vrátí v podobě úspory peněžních prostředků na vytápění.
8. Kvalitní materiály ušetří vaše peníze
Zateplení fasády je investice na desítky let, a proto vybírejte materiály, které bez problémů odolají zkoušce času. Kvalitní fasádní obklady jsou odolné proti mechanickému poškození, UV záření a biologickému napadení (plísně, řasy).
Levné materiály mohou být lákavé svou cenou, ale vyžadují častější opravy, přetírání nebo výměnu. V dlouhodobém časovém horizontu se vám proto vyplatí investovat do kvalitních produktů.
9. Vyberte vhodné roční období
Správné načasování zateplení domu je klíčové. Jarní a podzimní měsíce poskytují ideální podmínky. V létě mohou teploty ovlivnit kvalitu lepení a tuhnutí omítek nebo lepidel, zatímco mrazy zcela znemožní většinu stavebních prací. Suché montáže (například u obkladových systémů z betonových či keramických dílců) však umožňují instalaci také během zimy.
10. Myslete na budoucnost
Při plánování zateplení myslete na celý životní cyklus nemovitosti. Kvalitní zateplení zvyšuje tržní hodnotu domu, zlepšuje jeho energetickou třídu a také zpříjemňuje vnitřní klima – v zimě v něm udrží teplo, v létě naopak zamezí jeho přehřívání. Tím ušetříte náklady na vytápění i za klimatizaci.
Tip na závěr: Z úspor můžete část peněžních prostředků investovat do akcií vašich dodavatelů energií. Tím si začnete vytvářet chytrou a stabilní základnu pro budoucnost, ať už plánujete v nemovitosti zůstat, nebo ji jednou prodat se ziskem.