Dětský pokoj je třeba zařídit tak, aby dětem vyhovoval při hraní, učení i spaní. Při menších rozměrech a větším počtu dětí je třeba prostor prakticky zařídit a opticky zvětšit vhodně vybraným a rozestavěným nábytkem, který splní více funkcí najednou.
Obsah
Stejný nábytek pokaždé jinak
Využít můžete sestavy do dětského pokoje a kusy nábytku různě přestavovat. Nábytek bude růst společně s dětmi. Přebalovací pult lze přestavět na stolek, z dětské válendy vytvoříte větší lůžko a pod patrovou postel uděláte z hracího pracovní koutek nebo další postel pro sourozence. Od malička až do ukončení vysokoškolských studií si pak vystačíte s jedním typem nábytku. Podmínkou je volit střízlivé barvy a barevné dekorace a doplňky, které se dají snadno obměnit.
Jeden dětský pokoj pro více dětí
Palandy mohou mít moderní vzhled. Bytoví architekti je třeba radí umístit v různých výškách do písmene L. K výše položené dát schůdky, které slouží k relaxaci a jako úložné prostory. Pokud máte více prostoru, můžete zvolit vyvýšený lůžka s úložným prostorem pod nimi. Může být pod nimi i koutek na hraní a učení. Získáte tak dostatek prostoru na spánek, pro hru i studium.
Vhodná ergonomie
Nejvíc místa v místnosti zabírají postele, přesto by lůžko pro jedno dítě nemělo být užší než 80 cm. Ve věku teenagera by měla mít postel šířku minimálně 90 až 100 cm a délku alespoň 195 cm. Spodní lůžko patrových postelí by mělo být umístěno do výšky 40 cm a horní lůžko do výšky 155 cm. Postel nahoře má mít bezpečnostní zábranu proti vypadnutí a matrace musí být vzdálena alespoň 1 m od stropu.
Stůl a židle
Stůl by měl mít nastavitelnou pracovní desku, která se snadno přizpůsobí věku. Vhodná je i nastavitelná ergonomická židle na pevné středové podnoži. Stůl by měl být umístěn u přirozeného zdroje světla, tedy u okna, ne proti němu, aby dítě pohled ven nerozptyloval. Pravák potřebuje světlo zleva, levák zprava. Důležitá je stolní lampa. Školou povinní sourozenci by měli mít oddělené pracovní kouty.
Zajímavé pódium
Do dětského pokoje omezeného prostorem se hodí pódia. Můžete pod něj dát lůžko a na nich zbudovat pracovní či hrací kout. Horní část pódia se může dát v polovině odsunout a získáte místo na židli a stolek. Uvnitř mohou být prostory pro úložné boxy. Pokud obě části přisunete k sobě, vznikne skrýš, kam si může dítě zalézt. Pódium může být i odkryté ve spodní části. Do menších pokojů se hodí mobilní kontejnery, které pojmou hodně věcí. Dá se s nimi snadno manipulovat.
Ptejte se dětí, jaké chtějí barvy
Nevnucujte dětem vlastní vkus a ptejte se jich na názor. Malým dětem dopřejte korpusy v přírodním a neutrálním tónu a pestrost dožeňte hračkami, knížkami, barevnými dekoracemi a textilními doplňky. V dětském pokoji dbejte na harmonii. Barvy na stěnách, podlahu a nábytek nechte tón v tónu. Otevřené police vnesou do dětského pokoje barevnost. Uzavřené skříňky ale působí uklizenějším dojmem.