Zahradní pergola

Jak správně vybrat zahradní pergolu? Přinášíme pár rad

Pokud si chcete v létě posedět pod zahradní pergolou na zahradě, je třeba vše pořádně naplánovat. Pro stavbu pergoly je třeba prostor správně zaměřit a vybudovat pořádné základy. Jakou pergolu vybrat?

Při volbě pergoly hraje velký význam její umístění. Pokud má stát přístřešek na zahradě samostatně, spíše než pergolu budete volit altán, který není součástí jiného stavení. U domu se staví spíše pergola ke zdi. Pergoly mohou být kovové, nejčastěji používané je ale stále dřevo. Altány na rozdíl od pergol nemají krycí stěnu a jsou více otevřené. Nemusí mít pevný podklad a stojí na sloupech. Pro komfortní sezení dejte zahradní nábytek pod pergolou na základovou desku a pevnou podlahu. 

Pergola k rodinnému domu

Pergola stojí většinou podél domu. Můžete mít pergoly bez střechy s popínavými rostlinami pro mírné krytí a ochranu před sluncem, deštěm a větrem. Pergola může mít i krytou střechu. Ta může být rovná nebo sklopená, která zajistí správný odtok dešťové vody. Nedojde k podmáčení domu a poničení stěny. Pergolu umístěnou podél domu využijete při stolování venku i grilování. Věci z kuchyně nemusíte nosit daleko. Dá se snadno osvětlit a schová vás před sluncem i deštěm.

Moderní pergola u domu

Pergoly se dají využít i jako garážová stání nebo přístřešky na nářadí. Masivní smrkové profily jsou při vhodné údržbě velmi odolné proti povětrnostním vlivům i dešti.

Zastřešení pergoly

Na pergolu se dnes velmi často používá zastřešení polykarbonátem. U altánu jsou nejčastějším materiálem na střechu šindele, což jim dodává příjemné a osobité kouzlo. Pergoly bývají typicky čtvercové či obdélníkové.

U tradičních altánů bývá tradiční půdorys tvar šestihranu nebo osmihranu, novější stavby už často tvoří jednodušší tvary v podobě obdélníků či čtverců. Altán lze doplnit o clony, okna a dveře. Pokud začne v létě pražit slunce, nebo začne foukat vítr, zahradní pergoly a altány si vybavte stíněním a ochranou proti větru pomocí popínavých rostlin, rákosových rohoží, klasických zástěn nebo zvolte vhodné kazetové markýzy.

Pergola s kuchyňkou

Jak postupovat při výběru pergoly či altánu

Pergola vás ochrání, svým vzhledem oživí dům a v létě zvětší obytnou plochu. U pergoly i altánu doporučujeme vybudovat kvalitní podklad a betonovou desku, která je ochrání před vlhkostí a prodlouží jejich životnost. Zahradní pergola má být pěkná na pohled a praktická pro odpolední siestu, letní stolování, večerní grilování i zahradní party.

Kromě zahradního nábytku doplňte gril, krb, udírnu či venkovní letní kuchyni. Pro letní večery se hodí vhodné osvětlení, například oblíbené LED pásky, které lze zavěsit na střešní trámy i nosné sloupy. Pro prodloužení sezóny můžete využít i venkovní topidla na elektřinu, plyn i naftu.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek