Amarylis - pěstování

Amarylis: jak na pěstování působivé rostliny

Na okenních parapetech může dělat parádu nejedna rostlina. Jen málokterá však dokáže kvést i během vánočních svátků, které se k nám dostávají ke konci roku. Umí to však amarylis – rostlina známá také jako hvězdník. Patří k vůbec nejkrásnějším dekoracím, jež mohou zdobit interiér, a to prakticky po celý rok. Koupit si ho lze už v plné síle a kráse, ale taky si ho lze vypěstovat z cibule. 

Původem sahá až do Ameriky

Rozhodli jste se půvabnou květinu pěstovat? Něco si o ní nejdříve zjistěte. Pokud byste chtěli putovat po jejích kořenech, došli byste až do Jižní Ameriky. Odtud byla dovezena a odtud se dál rozšířila do světa. 

Amarylis poznáte na první pohled. Svým vzhledem se totiž nepodobá kdejaké rostlině. Květy připomínají trychtýř, vždycky vyrůstají na jednom stvolu po dvou a pokaždé jsou natočeny na jinou stranu. 

Možná si říkáte, že jste se s touto pokojovkou doposud nesetkali. Nemluvíme však o žádné novince na trhu. Jedná se květinu pěstovanou už po desítky let. Dnes se však setkáte s mnoha vypěstovaným a vyšlechtěnými odrůdami, o kterých před lety nemohli ani snít. 

Amarylis - červená
Amarylis – červená

Nenáročná rostlina, která udělá parádu

Červená, něžná sněhobílá a růžová – to jsou odstíny pokojové rostliny, jejíhož pěstování se nikterak nemusíte obávat. I když je to barevně kvetoucí rostlina, nevyžaduje toho příliš mnoho (zejména, pokud se rozhodnete koupit si už vykvetlou krásku). Pokud jste se rozhodli vypěstovat si ji od samotné malinké cibulky, prozradíme vám jednotlivé kroky. 

Kdy amarylis sázíme

Cibulky rostliny jsou k dostání v nejednom zahrádkářství, hobbymarketu nebo zahradnictví. Je vhodné si je vyhlédnout u zavedeného, ověřeného prodejce. Ať už si domů přinesete cibulku růžového nebo červeného amarylu, s jejich výsadbou počkejte na zimu. Sází se zpravidla od listopadu do konce dubna (záleží na jejich narašení).

Při výsadbě se používá písčitý substrát. Cibulka musí vždycky z jedné poloviny vyčnívat, druhá je pak zahrabána v zemině. 

Rostlina si řekne, po čem zrovna touží

A pak už to znáte – během vegetačního období (které má amarylis trochu posunuté, protože vykvétá během zimy) přihnojujeme a nezapomínáme na zálivku. Stejně jako v případě jiných pokojových rostlin, i u této platí, že přelití není akceptováno. Vodu poskytujeme až ve chvíli, kdy je horní vrstva substrátu suchá. 

Jestliže máte ze zalévání obavy, stačí rostlinu sledovat. Umí si totiž říct, kdy je vody už dost. Přelití se projevuje žloutnutím listů, nedostatek vody zase uschnutím listů. V obou případech listy, které jsou vydány na pospas jako pomyslné alarmy odstřihněte, ať hvězdníku zbytečně neberou živiny. 

Když amarylis odkvete

Krásně zbarvenými listy se bohužel nebudete chlubit po celý rok. Až přijde jaro a červené nebo růžové krásky odkvetou, vezměte si nůžky do rukou. Je zapotřebí je odstřihnout a rostlinu pohnojit. Co však dělat každý rok nemusíte je přesazování. Pokud ale cítíte, že rostlina potřebuje nový substrát nebo nový květináč, zvolte si období po skončení vegetačního klidu nebo dobu rašení. 

Při přesazování si všímejte kořenů květiny. Pokud jsou bílé barvy, daří se hvězdníku skvěle a je zcela zdravý. Jestliže najdete kořeny suché, které jsou navíc při průřezu hnědé, je zapotřebí je odstranit. 

Šup s ním na okenní parapety

Amarylis miluje světlo, proto mu najděte stanoviště, kde ho bude mít dostatek. Na rozdíl od ostatních pokojových rostlin mu nevadí přemíra slunečního svitu – naopak to uvítá. I proto ho během léta klidně postavte na balkon nebo jím zpestřete okolí zahradního altánu.

3.7/5 - (3 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek