Je čas na velký domácí úklid nebo jenom skrze okna nevidíte ven? Faktorů, jež vás donutí vzít si houbičku a napustit teplou vodu je mnoho. Mnozí se však při mytí oken dopouští řady nepříjemných chyb, které ničí celou vynaloženou snahu. Po utření oken jsou skla stejně neprůhledná jako před hodinou, proto se ptáte, jak k této úklidové činnosti přistupovat, abyste se těšili z vynikajícího výsledku?
Ne nadarmo se říká, že čistá okna jsou vizitkou celé domácnosti. Pokud skrze ně nejde vidět, narušuje to celkový příjemný pocit z interiéru. Proto je zapotřebí ponechávat je hezky čistá, ať je léto, nebo zima. A když už jsme u toho počasí, věděli jste, že okna se za tuhých mrazů nikdy neumývají? Stejně tak tato činnost nepřichází v úvahu, kdy na ně svítí sluníčko. Sluneční paprsky totiž podpoří rychlost usychání a šmouhy jsou to, co vás bude záhy trápit.
Obsah
Nejdříve začněte pavučinami a prachem
Zejména pokud jste dlouho okna neumývali, je zapotřebí nejdříve přistoupit k utírání pavučin a prachu. Pavučiny se většinou ukrývají v rozích oken, prach po celé jejich délce. Zpravidla venkovní část sužována nepřízněmi počasí a dalšími vnějšími vlivy bývá naprosto zaneřáděná, proto jí věnujte speciální pozornost.
Garnýže, žaluzie a parapety
Hned poté, co otřete všechen prach a pavučiny je čas přistoupit k žaluziím a garnýžím. Ani parapety nenechávejte nedotčené. I zde se můžou hromadit nečistoty a prach. K jejich otření však bude stačit obyčejná mýdlová voda, není třeba shánět žádné speciální saponáty, jež by v obchodech nebo drogeriích stejně stály hotový majlant.
Přicházejí na řadu skla
Konečně se dostáváme ke sklům samotným. Venkovní už prošla menší úpravou, respektive tedy otřením prachu a odstranění pavučin. Aby se však hezky blyštila a bylo skrze ně vidět, musíme je ještě jednou a pořádně vydrhnout.
Ze všeho nejdříve si napustíme vodu s jemným saponátem a pomocí vlhkého hadříku omyjeme skla z obou stran. Po nanesení vody použijeme stěrku, kterou kapající tekutinu hravě setřeme a tím dodáme oknům požadovanou viditelnost.
Aby byla skla navíc krásně lesklá, na řadu přichází fantastický společník jménem ocet. Ten pomáhá při odstraňování vodního kamene, ale s jeho pomocí budou okna umyta k naprosté dokonalosti. Vytvořte si octový roztok (pouze voda a ocet), nalijte ho do rozprašovače a potom nastříkejte na zrovna hezky umytá okna. Suchým hadříkem vyleštěte.
Babské rady na mytí oken
Umýt okna k dokonalosti tedy není žádná věda, pokud víte, jak po jednotlivých krocích postupovat. A to už nyní víte. Abyste však měli skvělý pocit z dobře vykonané práce, třeba se vám budou hodit ještě babské rady, za nimiž stojí naše babičky i prababičky. Co se konkrétně osvědčilo starším generacím?
- Okna nejlépe vyleštíte novinovým papírem. Místo hadříku tak můžete použít právě denní tisk, který vám možná ještě dřímá ve schránce.
- Skla je možné dobře umýt i pudinkem, respektive vlažnou vodou, do které se sáček rozmíchaného vanilkového pudinku přidá. Po uschnutí se okna jen setřou hadříkem a vyleští.
- Naše babičky doporučují také slanou vodu, která si poradí z extrémně zašpiněnými skly. Stačí jenom jedna polévková lžíce soli na litr vody.
- Máte po ruce staré silonky? I s nimi dojde k dokonalému vyleštění. Až se vám tedy jedny protrhnou, rozhodně je nevyhazujte.