Jak prát ručníky

Jak prát ručníky?

Umět správně vyprat ručníky a osušky znamená dodržet určitá pravidla. Na co si dát pozor při praní ručníků? Podívejme se, jak postupovat při praní a jak ručníky sušit. 

Aby vám ručníky dlouho vydržely, všímejte si použitého materiálu, délky vláken, barvy, výrobce i stupně praní. Gramáž by měla být větší než 400g/m2. Ručník vyperte alespoň 1x týdně. Aby vám dlouho vydržel, kupte si kvalitní ručník

Před prvním použitím ručník vyperte 

Před prvním použitím ručníky a osušky 2x po sobě vyperte. Volná vlákna se uvolní, zbylá se utáhnou a z ručníku se vyperou chemické látky a změkčovadla přidávaná při výrobě. Ručníky neperte současně s oblečením s klasickými ani suchými zipy, které z nich mohou vytahat vlákna. Vytažená vlákna zastřihněte nůžkami a nevytahujte. 

Froté ručníky

Kvalitní froté ručníky a osušky můžete vyprat na 60 °C. Pokud narazíte na symbolech praní na nižší hodnotu, hledejte jiného výrobce. Při praní rozlišujte ručníky podle barvy a perte je bez aviváže, aby neztratily svou přirozenou savost a hebkost.

Ručník po koupeli

Bambusové ručníky

Bambusové ručníky a osušky díky příměsi bambusových vláken nezapáchají jako klasické ručníky, protože jsou antibakteriální. Bambusové ručníky se musí prát na 40 °C a bez aviváže, aby nedošlo ke ztrátě jejich savosti a sušit při nižší teplotě.

Plážové osušky

Plážové osušky a ručníky mají tendenci vstřebávat barvy z ostatního oblečení, línat a zachycovat žmolky, proto je perte samostatně a nepřeplňujte pračku, jinak se vlákna polámou. Před praním je venku vytřepejte, zbavte ji písku, prachu a dalších nečistot. 

Pracovní ručníky

Pracovní ručníky a osušky i ručníky pro hotely jsou často dost ušpiněné. Nesnažte se však dávat větší množství prášku na praní, protože se usazuje v tkanině a barva bledne. Nepřeplňujte pračku, přidejte předpírku a máchání navíc. 

Prací prostředky 

Prací gel se ve vodě rozpouští lépe než prací prášek. Můžete zvolit i gelové kapsle se snadným dávkováním. Používejte prací přípravky vhodné na bílé, barevné či tmavé prádlo. Důležité je třídit ručníky podle barvy a vynechat aviváž

Odstraňte zápach z ručníků 

Ručníky po použití vždy vysušte a nenechávejte je mokré v pračce. Pokud ručníky i po vyprání zapáchají, dejte do pračky místo aviváže trochu octa. Ocet přidejte i do prvního praní. Má dezinfekční účinky, odstraní mastnotu, špínu, pach, zafixuje barvu a zbaví pračku vodního kamene. Můžete přidat i jedlou sodu. Na bělení ručníků přidejte 100 mililitrů citrónové šťávy

Sušení a žehlení ručníků

Při sušení v sušičce jsou ručníky nadýchané. Mezi praním a sušením je zlehka protřepejte. Nepoužívejte ubrousky do sušičky pro změkčení prádla, jinak se potáhnou voskovitou vrstvou a nevstřebávají vodu. Můžete je pověsit ven na vzduch do stínu. Slunce ničí vlákna a sníží savost. Na radiátorech vám ztvrdnou. Nežehlete je, protože ztrácí savost a vlákna se oslabují. Žehlí se pouze lněné ručníky.

4.7/5 - (3 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek