Živý plot

Jaké stromy se nejvíce hodí na živý plot?

Doporučených rostlin na živý plot je opravdu spousta. Můžete vybírat z typických českých dřevin i exotických druhů. Vybírejte si dlouhověké a mrazuvzdorné dřeviny, které budou prospívat. Podívejte se na nejčastěji vysazované rostliny na živý plot. 

Habr – Carpinus

Vhodný na plot od 2 metrů. Listy padají až s růstem nových listů, proto je i v zimě živý plot neprůhledný. Má rád slunce až polostín, snese i zastínění. Zemina má být mírně kyselá až zásaditá. Počítejte s radikálním řezem a se shrabováním listí. 

Javor – Acer

Je hustý a na zimu opadá. Hodí se na větrná místa, na středně vysoký až vysoký plot. Snese slunce, ale ideální je polostín. Daří se mu v mírně kyselé a písčité půdě. Při řezu vydezinfikujte nástroje 60% lihem proti houbě Verticillium alboatru

Buk – Fagus

Opadavý, ale listy díky husté struktuře setrvají v plotě. Počítejte s hrabáním listí a větším řezem. Buk lesní nejlépe roste v zásaditých půdách, v polostínu, snese i slunce a stín. Díky chloupkům na listech zadrží prach a čistí vzduch

Zastřižení živého plotu

Tavolník  – Spiraea

Opadavý listnatý keř s kompaktním růstem je medonosný, bohatě kvete, liší se tvary a barvami květů i výškou dle odrůdy. Zvládá sucho a méně výživnou půdu. Listy ve stínu zelenají a na slunci jsou zlatavé. Hodí se na volnější živý plot. 

Ptačí zob – Ligustrum

Stálezelená dřevina vhodná na tvarované, stříhané živé ploty do 2 metrů. Snese sucho a různé typy půdy, slunce i stín. Kvete a tvoří drobné černé plody, které mohou lákat malé děti. Lze velmi snadno a detailně tvarovat.

Dřišťál – Berberis

Dřišťály mají pestře zbarvené listy, krásné podzimní vybarvení i barevnou kůru. Některé rostou do 30 cm a jiné do 2 m výšky. Tvoří drobné plody, na větvičkách a listech mají trny. Nenáročné odrůdy jsou opadavé, poloopadavé i stálezelené.

Jilm Sibiřský – Turkestánský Brest 

Ulmus Pumila – turkestánský brest je díky rychlému růstu, snadné údržbě a nízkým nárokům na pěstování oblíbený do živých plotů. Opadavý keř či strom dobře snáší řez a tvarování, má mírně vyšší nároky na vláhu, jinak je nenáročný.

Zimostráz – Buxus – krušpánek

Buxusy jsou zcela nenáročné, stálezelené, někdy panašované a velmi dekorativní. Pro lidi je celý jedovatý. Možným škůdcem je zavíječ zimostrázový a doporučuje se pravidelný postřik insekticidy. Příliš husté výsadby jsou náchylné na rez

Tis – Taxus

Neopadavé tisy mají dlouhé jehličky, rostou pomalu a jsou sloupovitě, převisle či keřovitě. Kůra je šupinatá a červenohnědá. Červené plody mají velmi jedovatá semena a jedovatý je celý tis. Vyžaduje vlhčí a zásaditou půdu a snese i slunce.

Smrk – Picea

Smrky vytvoří při správném a pravidelném řezu kompaktní, neprůhledný živý plot, který zadrží prach i vítr a poskytne vám stín i v zimě. Hodí se na nízké až středně vysoké ploty. Nejrychleji roste smrk ztepilý. Přihnojujte je hořkou solí a zalévejte

Zerav – Thuja

Tuje je stálezelená a na dobrém stanovišti roste bez nároků na péči. Existují i druhy, které není nutno stříhat. Dobře se ujímají sazenice v kontejnerech. Na nedostatek a přebytek živin túje reagují žloutnutím, hnědnutím a prosycháním a na stín rzí.

Cypřišek – Chamaecyparis

Roste rychle a vyžaduje pravidelný řez. Jehličnan je neopadavý, odolává mrazům a většinou má nádech domodra. Některé kultivary mají větvičky hezky kroucené. Vyžadují slunce až polostín, humózní, propustné a mírně vlhké půdy a hnojení.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 49

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek