Zánět spojivek

Zánět spojivek – Jak se ho co nejrychleji zbavit?

Věděli jste, že zánět spojivek je infekční onemocnění projevující se v oku do dvou dnů? Pokud se vás nemoc chytí, pořádný průběh na sebe nenechá dlouho čekat. Jelikož nemluvíme o ničem příjemném (naopak nám zánět spojivek umí značně zkomplikovat život), je dobré vědět, jak se ho co nejrychleji zbavit. A v nejlepším případě si pojďme také prozradit, jak ho zavčasu poznat.

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?

Když nám začnou rudnout oči, většina lidí si pomyslí, že jsme se jenom dlouho potápěli s otevřenýma očima v plaveckém bazénu. Jenže za zarudnutý zrak nemůže jen chlor, může to být typický příznak infekčního onemocnění. Za zánětem spojivek může stát mnoho zdrojů, a to včetně virů, bakterií nebo plísní. Samotné příznaky jsou si však vždycky podobné – mluvíme konkrétně o zarudnutí očí, pocitu pálení v očích, dále produkujícím sekretu z očí či pocitu cizího tělesa v oku. 

K tomu všemu se mohou do hry dostat také otoky víček, světloplachost, dále hnisavé výtoky objevující se hlavně po ránu nebo nás může „položit” nemalá teplota.

Když vás postihne zánět spojivek

Uvědomili jste si, že tyto příznaky zcela odpovídají problému, se kterým posledních několik týdnů bojujete? V takovém případě je nutné začít problém okamžitě léčit. Vaše první kroky by měly mířit k očnímu lékaři, který vaši domněnku buďto potvrdí, nebo naopak vyvrátí. V obou případech budete rádi, že jste za doktorem přišli zavčasu. 

Při chystání se do ordinace byste neměli dělat dvě věci – zaprvé se nemalujte (což může být pro ženy výstup z komfortní zóny) a zadruhé si nenasazujte kontaktní čočky, pokud patříte k jejich aktivním nositelům. Přispějí jenom k vyššímu podráždění očí a vám se zánět spojivek dostane i do míst, kde se léčí velmi těžce.

Muž užívá kapky do očí
Muž užívá kapky do očí

Bez antibiotik to nepůjde

Stejně jako jiný zánět, tak i zánět spojivek se musí léčit antibiotickou cestou. Proti tomu se mohou ohradit mnozí vyznavači přírodní léčby, ale v tomto případě mluvíme o jediné efektivní cestě. Babské rady praví, že se může zkoušet přikládání mléka na oči, ale velmi často se stává, že si tímto stylem zaženeme zánět do záhybů oka, kde může přežívat déle, než v co jsme doufali. 

Proto si antibiotika od lékaře skutečně předepsat nechejte. Nemusíte se však obávat toho, že byste je museli polykat. Tento druh léků se v případě zánětu spojivek předepisuje ve formě očních kapek, které se aplikují do prostoru mezi spodním víčkem a okem. 

Pokud je zánět rozsáhlý (nebo oční kapky dělají pacientovi problém), předepisuje se případně oční mast nebo gel se stejnými antibiotickými účinky. Na rozdíl od očních kapek se mast nanáší od koutku oka směrem ven. 

Ať už vám ve výsledku bylo předepsáno cokoliv, je klíčové buďto lékaře poslechnout a řídit se jeho radami či doporučeními v případě aplikace, nebo si přečtěte příbalový leták a informace v něm.

Jak zánětu předcházet

Prošli jste si nepříjemným očním onemocněním? Vaším prvním krokem poté, co se úspěšně vyléčíte, bude převlečení všech peřin a výměna všech ručníků. Právě na těchto tkaninách může nemoc ještě stále aktivně přežívat. 

Vedle toho byste si neměli zbytečně mnout oči a ruce si skutečně poctivě, klidně i několikrát denně, mýt. Vyvarujte se také půjčování líčidel mezi kamarádkami nebo rodinou, ochraňujte své oči slunečními brýlemi s velkým UV faktorem a také neseďte příliš dlouho v průvanu, případně u foukající klimatizace. I na to jsou naše oči příliš háklivé.

Zdroj:

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zanet-spojivek-priznaky-prenos-lecba-a-prevence/

https://www.benu.cz/co-na-zanet-spojivek-a-jak-dlouho-trva

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek