Jak se zbavit octomilek

Octomilky nás umí nejen během teplého ročního období potrápit. Mylné je se domnívat, že do našeho příbytku zavítají pouze během léta, kdy utíkají k nahnívajícímu ovoci do chladnějších domácností. Ať už k vám zavítali právě kvůli jablkám nebo banánům v míse, osvojte si několik tipů či rad, jak se se jich efektivně zbavit. 

Co jsou to octomilky?

Octomilkám se lidově říká vinné nebo octové mušky (někdy mají dokonce i ovocné přídavné jméno) a nejsou ničím jiným než hmyzem. Kvůli své malé velikosti jsou velmi obtížným hmyzem, i proto se jich chceme co nejvíce zbavit. Když je jich pár, dokážeme nad jejich přítomností mávnout rukou, ale v případě přemnožení tvoří hotové roje, a to už je nepříjemnost velká.

Chemie se nabízí jako první

Pokud nežijete v ryze ekologické domácnosti čili pokud vám občas nevadí sáhnout po chemikáliích, pak s octomilkami rychle zatočte pomocí spreje. Takových sprejů se na trhu nachází celá spousta, a zatímco některé jsou proti létajícímu hmyzu, jiné si umí poradit i s lezoucími škůdci. 

Spreje se obvykle stříkají na nějakou plochu, na kterou se poté octomilky nalepí jako na lepící pásku. Obvykle se neaplikují na potraviny, které se tímto automaticky znehodnocují.

Potravinová fólie, do boje!

Jestliže však preferujete ekologickou cestu hubení hmyzu, spreje ponechte raději v obchodě a domů si vezměte tradiční potravinovou fólii. Právě s její pomocí si můžete vytvořit mnoho skvělých domácích pastí, do kterých se octomilky chytí jedna, dvě.

A jak taková past může vypadat? Stačí, když například do zavařovací nebo jiné sklenice umístíte přezrálé ovoce či hnijící plodinu. Misku, sklenici nebo jinou nádobu poté překryjete průhlednou potravinovou fólií a do ní uděláte opatrně několik dírek. Ideálně tak velkých, že se do nich octomilky dostanou, ale ne tak velkých, aby nimi zase utekly ven.

Koření jejich života

Už jste někdy slyšeli rčení, že můžete „někomu okořenit život”? Proč by to nyní nemohly být právě octomilky? Nemusíte na ně jít žádnou romantickou cestou, vytaste na ně rovnou takové koření, které jim zrovna nechutná a nevoní. Zejména mluvíme o hřebíčku nebo česneku, které stačí rozmístit po domácnosti v menších mističkách.

Pokud vám v kredenci dřímá jiné podobně aromatické koření, vyzkoušet to můžete i s těmito druhy. 

Koření - hřebíček
Koření – hřebíček

Vysavač podává pomocnou ruku

Za vůbec nejběžnější a poměrně efektivní způsob, jak se zbavit octomilek, se považuje obyčejný vysavač. Ten sice obvykle vytahujeme na špínu nacházející se na zemi, ale hravě si poradí i s poletujícím hmyzem. 

Je to pravděpodobně nejrychlejší způsob a uchylte se k němu v okamžiku, kdy se s octomilkami rovnou střetnete a budete s nimi chtít udělat radikální proces.

Čištění odpadu jako další bod na seznamu

Octomilky do našich domácností zavítají nejen tehdy, kdy cítí hnijící ovoce v míse, obvykle tedy jablka nebo banány. Ale automaticky se zvou na návštěvu i v okamžiku, kdy je odpad například v kuchyni plný zbytků od jídla, které zde začínají hnít také. Tento scénář nám mnohdy nevyplyne jako první na mysli, protože hnijící zbytky ve dřezu, respektive v odpadním potrubí nevidíme, ale velmi často za muškami skutečně stojí. 

Abyste se tedy létajícího hmyzu rychle zbavili, nabízí se čištění odpadu. V tomto případě je opět na vás, jestli se dáte cestou ekologickou nebo jestli sáhnete po rychlejší a radikálnější možnosti, jakou jsou například Krtci či jiné chemické prostředky na podobné žíravé bázi. 

Vyhazování jídla do koše
Vyhazování jídla do koše

Pořiďte si masožravku 

Adéla ještě nevečeřela! Tak se jmenuje jeden český filmový snímek, který dnes můžeme nazvat i kultovním. Po zhlédnutí tohoto filmu mají mnozí lidé tendenci pořídit si masožravou rostlinu. A určitě neudělají špatně, zejména pokud ve své domácnosti doslova bojují s octomilkami. 

Není totiž tajemstvím, že masožravé rostliny jsou skvělé v odchytávání hmyzu. Dokážou zachytit nejen drobné mušky jménem octomilky, ale nezřídka si poradí i s většími mouchami. 

Zdroj:

https://www.pasti.cz/blog/5-zpusobu-jak-se-rychle-a-snadno-zbavit-musek-octomilek/ 

https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/5-zarucenych-rad-jak-se-zbavit-octomilek

https://www.krejsashop.cz/cs/m-127-octomilky-drosophila-spp

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek