Rez na baterii od umyvadla

Jak odstranit rez rychle a jednoduše

Rez – jev, který nevidí nikdo rád. Setkání s ním je velice podobné, co se týče emocí, jako setkání s plísní. Lidé jsou si od prvního okamžiku vědomí toho, že se tohoto nepříjemného a nehezkého společníka jen tak nezbaví. A tak přemýšlí nad tím, jak ho odstranit, než se ještě rozptýlí o kus dál. Jelikož rez představuje v mnoha ohledech vážný problém (vyskytnout se může na železu, chromu, ale také na oblečení), je klíčové vědět, jak ji odstranit. Co tedy zaručeně pomáhá?

Rez nebo koroze?

Úvodem stojí za zmínku jeden rozdíl. Málokdo totiž rozlišuje rez a korozi. Mluvíme o velice podobných, přesto zcela odlišných jevech, které není radno zaměňovat. Rzí myslíme jen jev, který se vyskytuje v případě železa a oceli. Ke korozi však dochází i u ostatních materiálů a kovů. 

Když se světu ukáže koroze, je klíčové zachovat danou věc a člověk ji musí řešit co nejdříve. Rez na rozdíl od ní postupně opadává čili je jen otázkou času, kdy se světlu světa ukáže jasný, zcela původní povrch.

Jak odstranit rez z kovu

Pojďme se nyní podívat na železo, které může rez napadnout. Jelikož železných prvků v domácnosti nebo venkovní kůlně či kutilské dílně je nespočetně mnoho, toto téma můžete aktivně řešit zrovna nyní. Pomoct ale naštěstí mohou věci, které máte běžně po ruce nebo doma k dispozici.

Odstranění rzi z koupelnové baterie
Odstranění rzi z koupelnové baterie

Odstranění rzi pomoci nářadí

Abyste odstranili rez ze železa, doporučujeme sáhnout po pískovací pistoli. I když je možné sáhnout i po klasickém kartáči nebo vlně z oceli, tento pomocník je daleko pohodlnější, jeho pomoc a následné odstranění rzi rychlejší a celý proces obecně účinnější. 

Pískovací pistole funguje na principu tryskání stlačeného vzduchu a jeho smícháním s pískem. I když se nyní jeví jako příliš drahá záležitost, koupíte ji za několik stovek korun čili žádná hrůza to není.

Odstranění rzi pomoci octu

Nejedné hospodyňce nemusíme říkat, jak efektivním pomocníkem je ocet. Tato kyselá tekutina zdatně odstraňuje vodní kámen, ale také spáleniny, a nakonec i rez. Použít můžete jak bílou, tak jablečnou alternativu. Stačí menší předměty ponořit do mísy s touto tekutinou a po chvíli se rzi hravě zbavíte.

Jedlá soda se taky hlásí o slovo

Pokud se železné výrobky trápí rzí, pomoct může i jedlá soda. Ne, tento pomocník neslouží jenom každé cukrářce, která jí nahrazuje kypřící prášek do pečiva, ale je to také nepostradatelný společník při úklidu a zbavování nádobí zmiňované rzi. 

Stačí poškozený výrobek namočit a nasypat na něj jedlou sůl. Nechte působit několik hodin a poté pomocí kartáče nebo vlny vydrhněte. 

Coca-Cola funguje nebo ne?

Sledujete sociální sítě? Pak jste bezesporu narazili na videa, ve kterých se snaží proti každodenním problémům v domácnostech bojovat trochu jinak, než jak to známe. Konkrétně se používá Coca-Cola, kterou běžně známe jako toho nejlepšího hasiče naší žízně. Věděli jste ale, že bojuje také se rzí? 

Coca-Cola se používá naprosto stejně jako ocet čili se do ní položí poničené produkty nebo výrobky a nechá se tekutina účinkovat. 

Jak odstranit rez z chromu

Netrápí vás spíše rez ne železu, ale rez na chromových výrobcích? I v tomto případě můžete sáhnout po ostřílených pomocnících v podobě jedlé soli nebo octa. Od pradávna se však používá i alobal, který se namáčí do slané vody a přejíždí se s ním zrezivělá plocha. Po chvíli dojde k naprostému vyčištění výrobku, který je připraven k dalšímu používání. 

Jak odstranit rez z oblečení

Kovové knoflíky, cvočky nebo spony od pásků – módní doplňky, které, bohužel, mohou taktéž podlehnout korozi. K jejich čistění se vlivem dalších materiálů, na něž navazují, přistupuje trochu jinak. Pomáhá v tomto případě šťáva z citronu smíchaná se solí. Směs se nanáší na poškozená místa a nechává se působit.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek