Rekonstrukce domu

Jak zvládnout stavbu domu krok po kroku

Postavit dům, zasadit strom, zplodit syna – přesně to je dějová linka životů mnoha z nás. Zatímco někdo se drží přesného pořadí, jiný jde trochu na přeskáčku, ovšem to nevadí. Pokud se zrovna nacházíte v bodě, že chcete postavit vlastní a vysněný příbytek, nabízí se otázka, jak zvládnout tento důležitý krok ve vašem života. Přece jenom se nejedná o nijak snadnou záležitost a pravděpodobně nikdo se nechce spálit. Přinášíme vám proto návod, jak začít se stavbou domu a kterým směrem se ubírat.

Začíná to výběrem stavebního pozemku

Klíčem ke spokojenému životu je určitě výběr adekvátního pozemku. Musíte hledat takové místo, kde byste chtěli strávit zbytek života. Chcete mít v okolí přírodu, nebo vás baví život ve městě? A co školky a školy, plánujete založit rodinu? Pokud ano, zmiňované školské instituce by měly být ideálně v docházkové vzdálenosti. A jak je to v případě sportovišť? Pravidelně sportujete nebo jste spíše jen pasivním sportovcem, kterému stačí sledovat sportovní utkání v televizi?

Výběr stavebního pozemku je tedy především individuální záležitostí a neexistuje konkrétní návod, jak si místo pro budoucí domov najít. Každý člověk požaduje ke svému spokojenému životu něco jiného.

Co hraje také roli, je tvar pozemku. Plánujete postavit domov ve tvaru čtverce nebo raději byste měli obdélníkový dům a zahradu k tomu? Sledujte tvar i velikost pozemku, než se ke koupi nějakého upíšete.

Stavební pozemek
Stavební pozemek

Je načase připravit projekt

Abyste vůbec mohli zažádat o stavební povolení nebo sjednat si spolupráci s konkrétní stavební firmou, je důležité mít na stole projekt domu. V této fázi máte dvě možnosti, a sice:

  • Možnost zakoupit si už vypracovaný projekt pro typový dům.
  • Možnost nechat si připravit projekt svůj vlastní na základě vlastností pozemku i vlastních preferencí.

V prvním případě, kdy využijete možnost zakoupit si už vypracovaný projekt pro typový dům to bude sice daleko rychlejší a snazší, možná dokonce levnější, ovšem vzhled domu možná nebude odpovídat vašim představám. Ani rozmístění místností nebude podle vašeho gusta. Na druhou stranu, pokud zvolíte možnost nechat si vypracovat vlastní projekt vám na míru, i když se bude jednat o dražší záležitost, vysněný příbytek bude opravdu takový, jaký jste ho kdy chtěli mít.

V každém případě se kontaktuje projektant. Pokud bude zároveň architektem v jednom, je to pro vás výhoda. Ovšem i projektant dokáže vytvořit to nejdůležitější, co budete potřebovat v dalším kroku, a sice dokáže připravit přesný náčrt pro úřady.

Projekt rekonstrukce
Projekt rekonstrukce

Stavební povolení, potřebuju tě!

Součástí takového projektu musí být několik náležitostí, a to včetně průkazu energetické náročnosti budovy. V současné době se totiž mohou stavit pouze nízkoenergetické stavby čili domy, které mají nízkou energetickou náročnost. Aby byla položka splněna, součástí domu bývá perfektní zateplení, mnohdy i další úsporná opatření, jako je tepelné čerpadlo nebo solární panely umístěné na střeše rodinného domu.

Pokud projekt obsahuje všechny náležitosti, je zapotřebí zavítat na úřady. Aby totiž mohlo dojít ke stavbě vysněného obydlí, stavební povolení je pomyslným klíčem k tomuto kroku. Vždycky se vyplatí zamířit na úřad dřív, než bude hotový projekt domu. Zjistíte si situaci a poté na úřad zamíříte se vším, co je k zelenému razítku zapotřebí. Konkrétně musíte mít u sebe:

  • Doklad o vlastnictví pozemku
  • Výpis z katastru nemovitostí
  • Geodetické zaměření pozemku a měření radonu
  • Projekt domu (čili projektovou dokumentaci)
  • Souhlas vlastníků sousedních pozemků a staveb
  • Souhlas vlastníků technické infrastruktury
  • Hydrogeologický průzkum

To by mělo stačit. Ideálně si sepište jednotlivé body na seznam a než půjdete na úřad, bod po bodu si odškrtávejte, abyste zjistili, jestli vám opravdu nic nechybí.

Výběr stavební firmy jako další krok

Stavba domu – jak začít? Odpověď na tuto otázku už víme. Nabízí se však další otazník sídlící v hlavě těch, kteří po vlastní nemovitosti touží, a sice jak dlouho trvá stavba domu? To se odvíjí od toho, jestli se pustíte do stavby domu svépomocí nebo požádáte stavební firmu. A samozřejmě pokud zvolíte stavbu na klíč, nebo se rozhodnete vybudovat vlastní příbytek podle připraveného projektu.

Pokud se rozhodnete pro stavební firmu, vybírejte ji pečlivě a ideálně na základě referencí, které firma za dobu působení na trhu nasbírala. Nechcete se dostat do spárů neférového jednání, nebo snad ano?

V nejlepším případě se držte několika pravidel:

  • Pročtěte si reference na internetu.
  • Dejte na radu vašich známých, přátel nebo sousedů.
  • Informujte se o historii společnosti.
  • Vyvarujte se firmám, které delší dobu nekomunikují.
  • Vyhněte se společnostem, jež nechtějí odpovědět na vaše otázky, nebo se odpovědi zdlouhavě vyhýbají.
  • Nechte si poradit a nelpěte na každém detailu, pokud by to mělo negativně ovlivnit stavbu.
  • Důvěřujte lidem, které jste si vybrali.
  • Mějte po ruce stavební dozor.

Proč mít stavební dozor na své stavbě?

V souvislosti s výstavbou rodinného domu se nabízí otázka, jestli máte sjednaný stavební dozor či nikoliv. Že ne? Pak to urychleně napravte. Ideálně najdete takového technika, který nebude mít s vybranou společností nic společného. Vyvarujete se tomu, že by snad hájil preference firmy, a naopak by ho vaše požadavky příliš nezajímaly. Najděte takového, který bude nestranným pozorovatelem a který tak skvěle dohlédne na to, jestli se na firmě postupuje řádně i podle vašich proseb.

Kolik stojí stavba domu?

Velkou roli na tom, jestli vůbec začnete dům stavět či nikoliv, hraje samozřejmě jeho cena. Na ni má vliv mnoho okolních faktorů, a to výběr společnosti, město či místo, kde chcete stavět, velikost plánovaného obydlí nebo to, jak má výsledný dům vypadat.

Nyní se cena za stavbu malého rodinného domu na klíč odráží zhruba na třech až čtyřech milionech korun. Záleží samozřejmě na kvalitě používaných materiálů. Ovšem jen samotný projekt vyjde na několik desítek, ne-li stovek tisíc korun.

Jak dlouho výstavba domu trvá?

Co se týče doby výstavby nemovitosti, opět má na to vliv řada faktorů. Například to, jestli se rozhodnete stavět svépomocí nebo na pomoc zavoláte specializovanou firmu, jak jsme si ostatně zmínili. Obecně ale lze říct, že výstavba příbytku trvá zhruba jeden rok v průměru. Začíná se hrubou stavbou, což bývá většinou realizováno za půl roku od zahájení výstavby.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 49

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek