Oteklý obličej

Máte oteklý obličej? Podívejme se na příčiny

Pokud se při pohledu do zrcadla nepoznáváte a netušíte, proč máte oteklou tvář, může jít o příznak nemoci. Podívejme, jak se zbavit otoku tváře a na jeho příčiny.

Oteklý obličej může mít celou řadu příčin, například otok tváře od zubu. Může to být i nevhodná strava, kvůli které tělo zadržuje vodu. Jde především o nadbytek soli v pokrmech. Někdy jde o lepek nebo laktózu. Příčinou může být i nedostatek spánku. Které další příčiny jsou nejčastější a jak se nejrychleji zbavit otoku?

Alergická reakce na obličeji

Otok tváře může být důsledkem podráždění. Objeví se pálení a svědění obličeje. Příčinou může být nevhodná kosmetika, ale i pyl, léky a doplňky stravy. Pokud jste právě vyzkoušeli nový krém, vysaďte ho a nasaďte léky proti alergii.

Zánět vedlejších dutin

Příčinou mohou být i respirační potíže, ucpaný nos, rýma, bolesti hlavy a krku i horečka. Při zánětu vedlejších dutin oteče mezi nosem, očima, čelem a lícními kostmi zanícená sliznice, je nateklý krka vznikne i otok obličeje. Zánět většinou způsobují viry, na které antibiotika nezabírají. Pomáhá klid na lůžku, dostatek tekutin a vhodné spreje na uvolnění nosních dutin, jako Vincentka a mořská voda.

Nemocná žena

Štítná žláza

Štítná žláza ovlivňuje metabolismus. Pokud neprodukuje dostatek hormonů, přichází slabost, únava, zimomřivost, oteklý obličej, lámavé vlasy i nehty a suchá pokožka zejména na předloktí.

Příušnice

I když jsou příušnice považovány za dětskou nemoc, nevyhýbají se ani dospělým. Kromě bolesti hlavy a svalů provází toto onemocnění horečka, horkost v obličeji a často se přidává k nim oteklý obličej.

Růžovka neboli rosacea

Růžovka je kožní onemocnění, při kterém je červený obličej a rozšířené žilky v obličeji se zánětlivými pupínky. Zčervenání je časem trvalé. Někdy dojde ke zvětšení mazových žláz, otoku obličeje a zhrubnutí kůže s hrbolatými útvary, hlavně na nose. Pokud se potíž objeví, je čas navštívit dermatologa.

Cushingův syndrom

Cushingova nemoc vzniká nadměrnou tvorbou kortizolu. Zvyšuje se chuť k jídlu a zvyšuje hmotnost. Viscerální tuk se ukládá především do oblasti břicha, krku a obličeje. Končetiny zůstávají štíhlé a obličej je odulý.

Masáž obličeje

Na masáž je vhodný olivový nebo kokosový krém. Začněte ve středu obličeje a jemnými tlaky pomocí prstů odveďte přebytečnou tekutinu z obličeje do stran ven.

Žena si masíruje obličej

Sáčky s čajem

Sáčky od zeleného či bílého čaje vychlaďte je v ledničce. Lehněte si na záda a přiložte je na 10 minut na oteklá místa. Pak obličej opláchněte studenou vodou.

Citron a okurka

Nakrájejte okurku na plátky a naložte na 30 minut do citronové šťávy v lednici. Okurkou obložte obličej a nechte působit 20 minut. Zbavíte se mastnoty i otoků.

Voda s citrónem

Kostky ledu

Po ránu omyjte obličej studenou vodou, nebo zabalte do látky kostky ledu a na pár minut přiložte na obličej. Pak si ji otřete ručníkem. Otok zmizí a pleť se prokrví.  

Prevence otoků obličeje

V průběhu dne pijte dostatek neperlivé vody. Vyhýbejte se soli a alkoholu. Spěte s vyvýšenou hlavou, aby se voda nezadržovala v podkoží obličeje. Pokud se situace nelepší a vy stále nevíte, co je příčinou, konzultujte potíže se svým lékařem.

5/5 - (2 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek