Rodina s malými dětmi

Rodiny s malými dětmi ušetří za školkovné

Rodič, který letos uplatní za loňský rok slevu za školkovné, si oproti loňskému roku více sníží daňovou povinnost. Musí však mít pro čerpání daňového bonusu vyšší rozhodné příjmy. Na co myslet u daňového přiznání?

Daňové zvýhodnění na stejné dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů. Pokud jej v daňovém přiznání uplatňujete za celý kalendářní rok 2019, na první dítě činí stejně, jako loni, tedy 15 204 korun, na druhé dítě 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 korun. Pokud je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, vzniká poplatníkovi nárok na daňový bonus. V daňovém přiznání vyplňte žádost o vrácení přeplatku včetně čísla účtu

Školkovné

Školkovné se odvíjí od výše minimální mzdy. Za rok 2019 lze na každé dítě uplatnit v maximálně v částce 13 350 korun oproti 12 200 korunám za rok 2018. Rodina se dvěma dětmi, která za každé zaplatila ve školce 15 000 korun, si sníží roční daňovou povinnost o 26 700 korun, oproti roku 2018 o 2 300 korun více. Při uplatnění školkovného musíte jako přílohu přidat potvrzení o zaplaceném školném od školky.

Děti ve školce

Nárok na školkovné

Nárok na školkovné mají i rodiče dítěte, které nastoupilo do první třídy v září 2019. V daňovém přiznání o dvou stranách pro daňové poplatníky s příjmy jen ze zaměstnání se školkovné uvádí do řádku číslo 43, ve čtyřstránkovém číslo 69a. Školkovné snižuje vypočtenou daň z příjmu maximálně do 0, proto daňovou slevu uplatní rodič s vyšším daňovým základem. Zaměstnanci uplatňují školkovné v ročním zúčtování daně u zaměstnavatele, OSVČ v daňovém přiznání.

Kdo má nárok na daňový bonus

Zaměstnanci obdrží po ročním zúčtování daně daňovou vratku, protože za rok zaplatili více na zálohách na dani z příjmů, než je vypočtená daň z příjmů za rok 2019. Rodičům dětí do 26 let věku vzniká nárok na daňový bonus, pokud na děti uplatňují daňové zvýhodnění vyšší, než vypočtenou daň z příjmů. Výše daňového bonusu je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním na děti a vypočtenou daní.

Rozhoduje výše příjmů

K čerpání daňového bonusu musíte mít za rok příjmy ve výši 80 100 korun oproti loňským 73 200 korun. Pokud ani jeden z rodičů nemá příjmy nad limit, nevzniká nárok na daňový bonus. Daňové zvýhodnění uplatní rodič, který si může snížit daňovou povinnost o částku daňového zvýhodnění v plné výši, nebo v plné výši využije čerpání daňového bonusu.

Sleva na manželkuPokud jeden z manželů neměl za rok 2019 příjmy vyšší než 68 000 korun, druhý v daňovém přiznání uplatní daňovou slevu na manželku či manžela ve výši 24 840 korun. Pokud je rodič bez příjmů držitelem průkazu ZPT/P, daňová sleva je dvojnásobná. Nelze ji uplatnit na družku a druha. Nejčastěji je to mateřská dovolená. Rodičovský příspěvek se do limitu nepočítá. Ve dvoustránkovém daňovém přiznání se uvádí do řádku číslo 37 a řádku číslo38 pro ZPT/P. Ve čtyřstránkovém do řádku 65a nebo 65b u ZPT/P. Přílohou musí být čestné prohlášení druhého z manželů, že jeho vlastní příjmy nepřesahují 68 000 korun. Při uzavření manželství během roku se uplatní sleva v poměrné výši.

Ohodnoťte tento článek post
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek