Šťastný a spokojený pár

8 tipů, jak získat a zvýšit energii. Pociťte příliv energie

Nikdo se nechce dobrovolně cítit bez energie. Jak tedy docílit toho, abyste opět doplnili ztracenou sílu a cítili se znovu plní energie a chuti do života? K tomu vám mohou domoci následující rady, které jsou osvědčenými postupy ve snaze, jak mít více energie.

Po přečtení tohoto článku byste tedy měli vědět, jak dodat tělu energii – a to jak tu krátkodobou, tak i z dlouhodobého hlediska. Je totiž potřeba znát nejenom to, jak rychle doplnit energii, ale zároveň i to, jakým způsobem změnit svůj životní styl, abyste vždy dokázali udržovat energetickou hladinu co možná nejvýše.

Správná strava jako základ energie

Základem je správná výživa. Jednoduché cukry a nedostatek bílkovin totiž může způsobovat kolísavou hladinu cukru v krvi a tím vytvářet únavu. Jíst vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu tedy může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi a poskytnout tak tělu potřebnou energii.

Základem jídel na doplnění energie by tedy měly vždy být:

Proteiny

Bílkoviny jsou nezbytné pro udržení svalů a celkového zdraví, což může pomoci se zvýšením hladiny energie. Mezi nejlepší zdroje bílkovin patří například maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny či quinoa.

Vláknina

Vláknina pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi, což vám pomůže získat více energie. Osvědčené zdroje vlákniny jsou kupříkladu ovoce, zelenina, celozrnné výrobky nebo luštěniny.

Zdravé tuky

Zdravé tuky jsou nezbytné pro udržení zdraví a mohou pomoci zvýšit energii. Skvělými zdroji zdravých tuků jsou třeba avokádo, ořechy, semena a olivový olej.

Zdravá strava
Zdravá strava
Tip: Pokud jste do této doby nejedli zdravě, tak doporučujeme začít se zdravým stravováním pozvolna. Postupně přidávat k vašemu oblíbenému masu více zeleniny, vyměnit nekvalitní olej za přepuštěné máslo apod. Pokud nemáte dostatek inspirace, tak určitě mrkněte na zdravé recepty.

Zdravé potraviny na rychlé doplnění energie

Existuje tedy několik zdravých a chutných potravin, které jsou nejúčinnější v okamžiku, kdy vás zajímá, jak nabrat energii rychle a efektivně. Dále mezi ně patří například:

Ovoce

Ovoce je bohatým zdrojem cukrů, které se rychle vstřebávají a poskytují rychlou dávku energie. Stejně tak je i bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, které pomáhají udržovat tělo v dobré kondici.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka obsahují zdravé tuky a bílkoviny, které poskytují tělu dlouhodobou energii.

Celozrnné výrobky

Celozrnné výrobky v sobě mají obsažen vysoký podíl vlákniny a komplexních sacharidů, jež rovněž dokáže tělu poskytovat dlouhotrvající energii.

Luštěniny

Luštěniny jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, a mají tentýž efekt jako celozrnné výrobky.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou bohaté na bílkoviny a kalcium, a pomohou vám s doplněním energie na několik hodin.

Energetické tyčinky

Tyto výrobky jsou vyrobeny z komplexních sacharidů, bílkovin a zdravých tuků, a jak již je z jejich názvu patrné, tak vám rovněž poskytnou velké množství energie na následující hodiny.

Doplňky stravy na zvýšení energie a hydratace

Některé doplňky stravy, jako jsou doplňky stravy obsahující vitamín B12, hořčík a železo patří taktéž mezi klasiky ve snaze, jak zvýšit energii. Avšak existuje i spousta méně známých a rozšířených doplňků stravy, které ale mají na doplnění energie srovnatelný efekt.

Co na energii z méně známých doplňků stravy?

 • Kreatin – aminokyselina, jež je používána k navýšení svalového výkonu a úrovně energie.
 • Ashwagandha – indická bylina, která se v Asii tradičně používá k podpoře stresové tolerance a navýšení hladiny energie.

Dále s navýšením hladiny energie dokáže pomoci i kofein, který zároveň i zlepšuje pozornost. Mezi jeho hlavní zdroje patří káva, čaj či energetické nápoje. Obecně vzato hydratace je nezbytná pro správnou funkci všech orgánů v těle, včetně svalů. Doporučuje se tedy pít alespoň 8 sklenic vody denně, abyste se vždy mohli cítit plní energie

Bylinky na zvýšení energie

Krom doplňků stravy existuje i několik bylin, které jsou od toho, aby vám pomohli doplnit vaši energii. Které bylinky vyzkoušet, pokud vás zajímá to, jak doplnit energii zcela přírodní a tělu neškodnou cestou?

 • Guarana – rostlina obsahující kofein, která dokáže pomoci zvýšit úroveň energie a zlepšit pozornost.
 • Ginkgo Biloba – tato bylinka se běžně používá k podpoře krevního oběhu a zlepšení kognitivních funkcí.
 • Eleutherococcus – tato bylina je známější spíše pod názvem „Sibiřský ženšen“ a dokáže pomoci zlepšit fyzickou a mentální výkonnost.
 • Schisandra – tato bylinka se často používá k podpoře imunity a k udržení dobrého zdraví jater.
 • Rhodiola rosea – tato bylina je určena k podpoře duševní výkonnosti a snížení stresu.

Je však důležité mít na paměti, že doplňky stravy i bylinky mohou negativně interagovat s jinými léky, které užíváte, takže byste se měli nejprve poradit se svým lékařem před zahájením užívání jakékoliv bylinné medicíny či doplňků stravy.

Kapky a oleje z bylinek
Kapky a oleje z bylinek

Fyzická aktivita jakožto zdroj energie

Ač se to nemusí zdát zprvu logické, tak fyzická aktivita skutečně dokáže pomáhat s doplněním energie. Jak získat energii z pohybu? Pravidelná fyzická aktivita totiž napomáhá zlepšovat krevní oběh, což přispívá k lepšímu doručování kyslíku a živin po těle, a tím podporuje využití a distribuci energie. Fyzická aktivita taktéž pomáhá tělu produkovat endorfiny, což jsou chemické látky, které pomáhají zmírňovat bolest a naopak zlepšují náladu, čímž také přispívají ke zvyšování energetické hladiny.

Pohyb taktéž pomáhá uvolňovat stres, což může zlepšit váš spánek a tím pomoci tak tělu lépe regenerovat. Je důležité si uvědomit, že pohyb není jen o intenzivním tréninku, ale i o méně náročných aktivitách jako jsou chůze, jóga nebo tai-chi. Důležité je si tedy najít aktivitu, která nám vyhovuje a kterou můžete pravidelně vykonávat v boji proti únavě.

Mladá žena se protahuje před cvičením
Mladá žena se protahuje před cvičením

Spánek a klid = zaručené doplnění energie

Dostatek kvalitního spánku je důležitý pro udržení energie během dne. Co tedy dodržovat v oblasti spánkové hygieny?

Pravidelný spánkový režim

Udržování pravidelného spánkového režimu pomáhá tělu naučit se, kdy má spát a kdy být bdělý.

Relaxace

Relaxace může pomoci uklidnit mysl a tělo, což usnadňuje usínání.

Teplá koupel nebo sprcha před spaním

Teplá koupel nebo sprcha pomůže snížit tělesnou teplotu a uklidnit svaly, což může pomoci při usínání.

Omezit příjem kofeinu a alkoholu

Kofein a alkohol mohou negativně ovlivňovat kvalitu spánku a znesnadňovat usínání.

Před spaním nevyužívat elektronická zařízení

Používání elektronických zařízení před spaním může též negativně ovlivňovat kvalitu spánku.

Používat relaxační techniky

Relaxační techniky, jako jsou meditace, jóga nebo různá dýchací cvičení, mohou pomoci uklidnit mysl a tělo před ulehnutím.

Před spaním si vytvořit pohodlné prostředí

Teplota v místnosti by měla být příjemná, chybět by neměla ani dokonalá tma a naprostý klid.

Mladá žena spí
Mladá žena spí

Prášky na zvýšení energie

Další z možností, jak získat energii do života představují léky. Je však důležité si uvědomit, že tyto léky by měly být užívány pouze na lékařský předpis a pod dohledem lékaře, protože mohou mít nežádoucí účinky a lze si na nich vypěstovat závislost.

Jaké konkrétní léky a doplňky stravy mohou pomoci s doplněním energie?

 • Modafinil – lék na léčbu narkolepsie a dalších poruch spánku, také se ale často používá jakožto nootropikum (lék na podporu mozkové činnosti).
 • Methylfenidát (Ritalin, Concerta, Metadate) – léky na léčbu ADHD, které ovlivňují dopamin a noradrenalin v mozku, a tím pomáhají zvýšit pozornost a energii.
 • Amfetamin (Adderall, Dexedrine) – léky na léčbu ADHD, jenž též ovlivňují hladinu dopaminu a noradrenalinu v mozku, čímž rovněž dokáží navýšit energii a pozornost.

Kratom

Kratom (Mitragyna speciosa) je strom z rodu Rubiaceae, který roste v jihovýchodní Asii. Listy kratomu se často suší a kouří, případně se z nich připravují čaje nebo kapsle. Kratom se často používá jakožto náhražka opiátů, případně k léčbě bolesti, úzkostí a deprese. Existují různé účinky kratomu na energii – záleží na dávce a druhu kratomu, který užíváte. Někteří lidé hlásí, že kratom navyšuje jejich energii a pozornost, zatímco jiní po jeho užití hlásí únavu a ospalost. Zkrátka na každého má tato látka jiný účinek. Jaké druhy kratomu jsou nejlepší na doplnění energie?

 1. Kratom s vysokým obsahem alkaloidu mitragynin: Tyto druhy kratomu (např. Thai nebo Maeng Da) se často používají k podpoře energie a pozornosti.
 2. Kratom s vysokým obsahem alkaloidu 7-hydroxymitragynin: Tyto druhy kratomu (např. Horned nebo Pellet) jsou též vhodné k podpoře energie a pozornosti.

Doporučená dávka kratomu se liší na základě individuálních potřeb a tolerance každého jednotlivce. Zpravidla se doporučuje začít s malou dávkou (2-3 gramy) a postupně ji zvyšovat, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Je důležité si uvědomit, že kratom není schválený jako lék a není regulován, proto není nikdy zcela známa jeho účinnost a ani bezpečnost. Kratom má také potenciál pro vytvoření závislosti a několikero nežádoucích účinků, jako jsou bolest hlavy, nevolnost, závratě a další.

Závěr

Nedostatek energie rozhodně není nepřekonatelným problémem. Stačí, když se budete řídit uvedenými radami a určitě si mezi nimi najdete jednu, která vám bude pomáhat, jak na krátkodobé doplnění energie, tak i z hlediska dlouhodobého udržení energetické hladiny na vyšší úrovni. 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-boost-energy

https://joinzoe.com/learn/how-to-boost-your-energy

https://draxe.com/health/exhausted-ways-to-boost-energy-levels/

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek