Jak vyčistit bazén

Jak vyčistit bazén – praktické rady

Bazén dostává hlavně v hlavní letní sezoně pořádně zabrat. Vůbec poprvé k jeho čištění přistupujeme těsně před prvními horkými měsíci, poté se k této činnosti vracíme opakovaně během prázdnin až do začátku podzimu. Řada lidí si však s čištěním stále neví rady, i když jejich bazén sídlí na zahradě dlouhé roky. Pojďme si prozradit, jak ho správně čistit, a především čím čistit bazén, jenž nám v létě poskytuje útočiště před rekordními hodnotami na teploměru.

Jak vyčistit bazén po zimě

Pojďme však začít s čištěním bazénu od podlahy čili od doby, kdy ho po dlouhé zimě odkrýváme a chystáme na letní sezonu. V tento moment je nutné bazén naprosto vypustit a pořádně vydrhnout. I když jste do zbytku vody přidali chemii útočící na řasy a další nečistoty, zima byla dlouhá a usazeninám se mohlo podařit proklouznout na povrch.

Po vypuštění bazénu přistupujeme k čištění všech vápenných i jiných usazenin a podobných nečistot. Čistící přípravky určené na bazén jsou našimi nejlepšími parťáky v této době a hezky fungují i s čistou teplejší vodou napuštěnou v kyblíku. Při výběru ideálních kartáčů volte takový, který má plastové štětinky, aby nedošlo k protrhnutí plachty bazénu.

V okamžiku, kdy bazén znovu zeje čistotou, je načase ho opláchnout hadicí, aby se i sebemenší zbytky nečistot hezky vyplavily.

Stop nežádoucím usazeninám

Napouštění vody do bazénu je další krok, který nás čeká na cestě k čistému venkovnímu letnímu osvěžení. Aby se však nestalo, že bude voda dříve nebo později znovu špinavá, musíme do boje vyslat chemikálie. Chlórové tablety nebo kombinované tablety obsahující nejen chlór, ale také další látky ustalující pH vody jsou přesně tím, po čem v této fázi saháme.

Zejména pokud používáme studniční vodu jsou zmiňované tablety potřebné. Studniční voda totiž zvyšuje pravděpodobnost vzniku nežádoucích usazeniny.

Filtrování jako další krok v našem návodu

Aby voda zůstala čistá i během používání bazénu a aby nedocházelo ke znečištění vody, používáme během sezony také filtrace. Zpravidla je pouštíme během noci nebo během dne, aby nám udržovaly vodu příjemně čistou. Takové filtrace umí zachytit nejen nečistoty ve vodě.

V současné době rozeznáváme především dva druhy bazénových filtrací, kdy jednou je kartušová filtrace a druhou písková. Obě po sezoně kontrolujeme a vyměňujeme jejich filtry, které jsou bezesporu zanesené množstvím filtrované špíny.

Filtrace bazénu
Filtrace bazénu

Když se octnou nečistoty na dně

Ptáte se, jak vyčistit dno bazénu? Jak vyčistit stěny bazénu nebo jak vyčistit vodu v bazénu už víme, ale dno je stále ještě záhadou. Pomyslnou pomocnou ruku podává bazénový vysavač, který nemusíte koupit v manuálním provedení, ale ryze v robotickém zpracování (čili funguje automaticky sám bez vaší pomoci).

Bazénový vysavač v ideálním případě vybírejte na základě vaší filtrace. Některé vysavače jsou na filtraci totiž závislé, i když se najdou modely, které fungují ryze individuálně (jako jsou právě zmiňované robotické alternativy).

Jak vyčistit zelenou vodu v bazénu

Samostatnou kategorií je zelená, případně kalná voda v bazénu. Pokud se vám zejména na začátku sezony (a výjimečně i během ní) začne zabarvovat voda v bazénu, nemusíte věšet hlavu. Ani v tomto případě není nic ztraceného.

Ze všeho nejdříve se zaměřte na pH vody, které by se mělo držet v rámci optimálních hodnot, a sice mezi 6,8 – 7,4 pH. V následujícím kroku se provede takzvaná chlorizace bazénu pomocí speciálních přípravků, jako je krystalický chlór. Filtrace nám stále běží, ta přidává ruku k dílu.

Dále jsou v pořadí vločkovače, což jsou speciální přípravky, které se nechávají účinkovat ideálně přes noc. Při jeho používání však dodržujte doporučené dávkování, nemá se to s ním přehánět. V tomto kroku je filtrace už vypnutá. Vločkovač způsobí, že všechny řasy a další usazeniny, které stojí za zelenou vodou, opadnou na zem, respektive dno bazénu. Do hry tak vstupuje vysavač a hned po něm opět filtrační čerpadlo. Společnými silami odstraní nepořádek a po dokončení prací se můžete pustit do dopouštění ztracené vody. A koupání je opět na programu dne.

4.5/5 - (2 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 49

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek