Z důvodu koronavirové krize porostou ceny ovoce a zeleniny. Proč tedy váhat na domácím pěstováním? Pokud budete pěstovat ovoce na své zahradě, vypěstujete daleko šťavnatější a chutnější ovoce, než jaké byste v obchodě kdy koupili. Navíc budete vědět, jak ovoce rostlo, co se k pěstování použilo a případně jak se ovoce chránilo před škůdci a nemocemi. Na zahraničních plantážích se totiž velice často pěstují druhy ovoce s pomocí chemikálií, ale ono to jde i bez nich. Jak?
Ať už pěstujete jahody, maliny, ostružiny, rybíz nebo brusinky, borůvky či angrešt, v každém případě se při pěstování obejdete bez chemikálií. I ovoce je možné ochránit před škůdci, respektive pěstovat tak, aby se plodiny vypěstovaly bez sebemenších problémů.
Obsah
Jak na bio zahradu
Pěstování bez zbytečných chemií rovná se bio zahrada. Ta by měla být především druhově pestrá, proto se neuchylujte k jednomu druhu ovoce, ale naopak k vícero druhům. Pravděpodobně se pustíte do pěstování jahod nebo malin, kromě tohoto typického ovoce vsaďte také na rybíz nebo jiné pozapomenuté druhy.
Aby bylo pěstování bio ovoce úspěšné, je třeba vybrat vhodné stanoviště, a to podle nároků každého druhu. Pokud vyhovíte stanovištěm danému ovoci, můžete se těšit z bohaté úrody, která obšťastní vaše chuťové buňky.
Obecně také platí, že vitalitu každého jednotlivého druhu zajistíte tak, že budete provádět pravidelné, správné řezy. Jedná se přece jen většinou o keře, které řezy potřebují. Správné řezy potřebují především maliny, ostružiny, také borůvky nebo drobnoplodé kiwi.
Jak na pěstování bio jahod
Jelikož jsou jahody nejčastěji pěstované, pojďme se jimi na malý okamžik zabývat. Jahodník je vůbec nejnáročnější na péči. Právě jahody jsou velmi často napadány škůdci nebo ptáky, kteří mají tendenci plody ozobávat. Proti ptákům však platí obyčejné CD, které pověsíte na dřevěnou palici zabořenou mezi záhony.
Jahody také velice často napadá plíseň šedá, kterou naštěstí omezíte mulčováním záhonu nebo případně výsadbou jahod do mulčovací netkané textilie.
Jak na pěstování bio malin a ostružin
Jak jsme zmínili, také jsou velice často pěstované maliny a mimo jiné i ostružiny. Jsou to typické plodiny mýtin a pasek, proto vyžadují ke svému spokojenému životu především slunnou a chráněnou polohu. Pokud je navíc vysadíte do slabě kyselé, propustné a vlhké půdy, nebudete muset řešit žádné choroby, jelikož se budou ovoci vyhýbat.
Jak na pěstování bio angreštu a rybízu
Rybíz se nachází taktéž velmi často na zahrádkách v okolí domů. A angrešt je k nim často přidán. Oba dva druhy ovoce se pěstují podobným způsobem a vyžadují velice podobné podmínky pro pěstování. Je pro ně nejvhodnější slunné stanoviště, které bude také plné vlhčí půdy. Aby se rostlinám dařilo, je třeba je mulčovat, případně přihnojovat kompostem, a to hlavně v období podzimu. Abyste se vyhnuli rzi nebo padlí, mezi jednotlivými keříky vysaďte aromatické bylinky, jako je máta.
Jak pěstovat bio borůvky
Borůvky se dnes řadí k superpotravinám, proto je řada lidí velice ráda pěstuje. V našem prostředí se pěstují hlavně borůvky kanadské, které jsou u nás poměrně rozšířené. Musí se však sázet minimálně půl metru hluboko do země. Pozor na sázení do zamokřené půdy, ta borůvkám nesvědčí, stejně tak je nutné, aby půda byla trochu kyselá. Nemocem a škůdcům se vyvarujete u borůvek tak že je budete prořezávat (zejména starší keře), také je nutné je pravidelně mulčovat.
Škůdci ani chorobami netrpí takzvané kamčatské borůvky, které sice nejsou známé jako kanadská odrůda, ale za to jsou daleko snazší na pěstování. Stojí tedy za zvážení.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bio-zahrada-jak-pestovat-drobne-ovoce-bez-chemie