Jaro doslova vybízí k procházce lesem. Všude to voní, jsme svědky toho, jak se les probouzí ze zimního spánku. Cestu nám navíc lemují rostliny tak nápadně se podobající konvalinkám, ovšem o nic jedovatého se nejedná. Jedná se o medvědí česnek, který jde s prvním ročním obdobím na seznamu ruku v ruce. Pojďme si prozradit, jak ho natrhat a zpracovat, aby byl našemu zdraví ku prospěchu.
Obsah
Rostlina, která potěší vaše zdraví
Česnek medvědí bychom mohli skloňovat mnohými způsoby. Jedná se o skvělou ingredienci na pastu na těstoviny, ale také je to bojovník proti řadě zdravotních neduhů. Je však třeba, abychom jsme si ho nespletli se zmiňovanou konvalinkou. Zatímco medvědí česnek by zdraví potěšil, konvalinka by nás maximálně otrávila. Tak pozor na to.
Pokud však skutečně sáhnete po medvědím česneku (ten po rozemnutí v prstech voní jako klasický česnek) a zařadíte ho do svého jídelníčku, ulevíte od zácpy, zlepšíte svou paměť, zabráníte úzkosti a snížíte pocit tlaku v hlavě. Navíc předejdete kolice trávicího traktu, pročistíte své ledviny i močové cesty a v neposlední řadě podpoříte hojení ran.
Co dalšího medvědí česnek umí?
- Čistí krev
- Zlepšuje stav koronárních cév srdce
- Ulevuje od chronického kašle
- Snižuje vysoký krevní tlak
- Podporuje lenivá střeva
Jak pěstovat medvědí česnek
I když z jara roste v každém lese nebo na nejednom palouku, možná chcete mít tento zdravotní zázrak také ve své zahrádce. Medvědí česnek naštěstí není složité pěstovat. Stačí rostlinu zasadit a starat se o ni jako o jiné bylinky. Přes zimu je třeba ji zazimovat v místnosti, kde se teplota nepohybuje pod bodem mrazu. V této fázi ji minimálně zaléváme a pěstujeme v tmavé místnosti.
Jak na trhání medvědího česneku?
Kde roste medvědí česnek? V lese! A kdy? Zkraje jara, kdy sněhová pokrývka opadne a kdy se na nás začnou usmívat první sluneční paprsky. Většinou se jedná o období kolem velikonočních svátků, kdy první lístky začnou vystrkovat své růžky. Ke sběru se uchylujeme v období mezi březnem a dubnem (ve výšinách i v květnu).
Ať už si pro bylinku vonící po česneku jdete do své zahrádky nebo do lesa, je důležité vědět, jak na trhání medvědího česneku. Špatným způsobem trhání totiž můžete bylinku nejen oslabit, ale také její zdravotní účinky zcela zahubit. Podle odborníků se listy trhají takzvaným krutem, nikoliv trhem. Trhá se vždy jen část listů, a ne příliš u země, aby došlo k regeneraci rostliny.
Ptáte se, proč je sbírání trhem tabu? Tímto stylem byste mohli kořeny bylinky poškodit a způsobit tím (možná nechtíc) její uhynutí.
Je to medvědí česnek nebo konvalinka?
Jak již bylo zmíněno, medvědí česnek se velmi často plete s konvalinkou. Důvodem jsou jejich velmi podobné listy. Hlavní rozdíl se však ukrývá v jejich silném aroma. Proto si před sbíráním protřete listy rostliny mezi prsty. Pokud ucítíte česnek, pusťte se do sběru s klidným svědomím. Jestliže silnou vůni necítíte, raději rostlinu nesbírejte.
Jak zpracovat medvědí česnek?
Nesete si domů plnou ošatku medvědího česneku? Pak se pravděpodobně ptáte, jak medvědí česnek zpracovat. Možností je celá spousta. Nejčastěji se jen naseká a maže se na krajíc čerstvého chleba. Jiní si z něj dělají pesto na těstoviny a další vynikající pomazánky.
Ať už si z něj chcete připravit jakýkoliv zdravý recept, je třeba ho zpracovat rychle. Nenechávejte ho dlouho dřímat v lednici.
Pozor na alergie!
Bohužel medvědí česnek není bylinkou, kterou by mohl s klidným svědomím konzumovat každý. Najdou se jedinci, kteří mohou být na rostlinu alergičtí, respektive kteří mohou být alergičtí na česnekovou látku zvanou allicin.
Co se týče vedlejších účinků spojených s užíváním medvědího česneku, jež se mohou (ale samozřejmě nemusí) objevit, patří tělní zápach nebo dýchací obtíže. Vyhněte se nadměrné konzumaci rostliny a vyvarujete se tím nejen průjmu, ale také nadýmání.