Pěstování avokáda

Jak vypěstovat avokádo krok po kroku

Avokádo se stalo hitem 21. století. Pokrmy z této oblíbené a velmi fotogenické superpotraviny se nabízí v nejedné kavárně či restauraci. Lidé si plod z rostliny zvané hruškovec přelahodný oblíbili natolik, že se dokonce naučili připravovat si řadu jídel i v pohodlí domova. Jelikož se však nejedná o zrovna nejlevnější surovinu, zejména milovníci avokáda uvažují, že by si avokádo vypěstovali na okenním parapetu. Jenže jak na to?

Hruškovec

Pěstování avokáda není vůbec těžké, bohužel se nejedná o krátký proces. Je to spíše běh na dlouhou trať. Aby bylo pěstování rostliny úspěšné, je důležité vybrat vhodné avokádo už v obchodě. To by podle zkušených pěstitelů mělo být pružné a měkké. Jen v takových plodech se nachází pecka, která má skvělé předpoklady vyklíčit. 

Jak vypěstovat avokádo z pecky

První krok, čili výběr vhodného plodu, bychom měli úspěšně za sebou! A co následuje dál? Očištění pecky. Tu ideálně očistěte vlhkým ubrouskem, aby na ní nezůstaly žádné zbytky dužiny, které by mohly časem shnít. V dalším kroku však přicházíme na rozcestí – můžeme si vybrat, jestli budeme pěstovat avokádo z pecky ve vodě nebo v substrátu

Zralé avokádo

Jak pěstovat avokádo v substrátu

Rozhodli jste se pro substrát, protože ve vodě vám avokádo nikdy nenaklíčilo? Substrát by měl být v tomto případě dobře propustný a také vlhký (vhodný je taktéž perlit). Avokádo se do substrátu ukládá zásadně špičkou nahoru, a to do hloubky asi dva a půl centimetru. 

Při pěstování avokáda v substrátu dbejte především na vlhko a teplo, protože to je v tomto případě základem úspěchu. Rostlinu umístěte ideálně k topení, kde se teplota neustále pohybuje kolem pětadvaceti stupňů Celsia. Substrát je nutné udržovat neustále vlhký, jeho přeschnutí by znamenalo uhynutí klíčící rostliny. 

Zkušení pěstitelé se shodují na tom, že avokádo v substrátu rychle klíčí ve skleníku, kde je udržována nejen požadovaná teplota, ale také vzdušná vlhkost, která avokádu taktéž prospívá. 

Jak pěstovat avokádo ve vodě

Mezi lidmi je však známější pěstování avokáda ve vodě. Ani v tomto případě se nejedná o nic složitého. Stačí vzít pecku do ruky a kolem jejího obvodu udělat tři otvory zhruba ve stejné vzdálenosti. Do každého otvoru se pak zapíchne špejle. Ty budou oporou pecky. Takto připravenou avokádovou pecku vložíte do sklenice s vodou. Špejle budou pecku udržovat a ta se díky nim bude vody pouze dotýkat. 

Při pěstování avokáda ve vodě je nutné pravidelně doplňovat vodu. Pecka s vodou musí být v neustálém kontaktu, jinak nemá šanci vyklíčit. 

Co dělat, když se objeví kořen

Už vidíte kořeny? V tom případě bylo klíčení úspěšné! Jenže co teď? Kořeny se obvykle objevují po několika týdnech a vás budou zajímat v okamžiku, kdy zaplní celou sklenici a kdy se dokonce objeví i stonek. V tomto okamžiku dochází k zasazení avokáda do květináče, který by měl mít průměr minimálně deset centimetrů. Pecka by měla ze substrátu vyčuhovat, měla by být konkrétně z dvou třetin nad zeminou. 

Nyní začíná platit to, co již bylo zmíněno, a sice že je nutné udržovat rostlinu ve vlhku a teple. Ideálně tedy ve skleníku nebo fóliovníku, pokud je k dispozici.

Co je dobré vědět o pěstování avokáda

  • Avokádo se nemá rádo s přímým sluníčkem, proto rostlinu přímému slunci nikdy nevystavujte. 
  • Avokádo se zalévá jen a pouze odstátou, nejlépe dešťovou vodou, která není tvrdá. Zpravidla se rostlina zalévá shora do květináče, voda v misce se nenechává. 
  • Avokádo nezačne plodit hned, i když je rostlina vysoká a velká. Avokádo plodí až po čtyřech letech usilovného pěstování, tak vytrvejte. 
  • Avokádo ve vegetačním období nezapomínejte hnojit, abyste podpořili růst rostliny. 
  • Abyste podpořili větvení rostliny, zkušení pěstitelé doporučují pustit se do zaštipování.
4.5/5 - (2 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek