Darovaná krev

Jak darovat krev

Chcete-li darovat krev, tak musíte splňovat některé podmínky. Máte ale nárok i na některé výhody. Na co všechno se tedy musíte připravit?

Informace pro začátek

Začátečník by měl začínat odběrem tzv. plné krve ze žíly. Jestli budete tento odběr snášet dobře, tak můžete v budoucnu darovat i jednotlivé složky krve (červené krvinky, krevní plazmu, krevní destičky). Krev můžete darovat téměř v každém městě na transfuzním oddělení. Potřebné vyšetření se provádí přímo na transfuzní stanici.

Jak se postupuje?

Nejdříve dostanete k prostudování „Poučení pro dárce krve“ a k vyplnění „Dotazník dárce krve“. Dárcem krve se může stát osoba ve věku od 18 let do 65 let. Vážit musíte alespoň 50 kg, nesmíte trpět některými nemocemi a musíte splňovat další podmínky.

Dotazník dárce krve

V dotazníku se zjišťují prodělané choroby, užívané léky, možný kontakt s infekcí, rizikové chování pro onemocnění AIDS a další. Nesplňujete-li některé podmínky, tak můžete transfúzní stanici kdykoliv opustit.

Informovaný souhlas

Poté musíte podepsat tzv. informovaný souhlas – souhlas s provedením odběru, souhlas s vyšetřením, souhlas se zpracováním osobních údajů, potvrzení o poučení a potvrzení platnosti údajů v dotazníku.

Základní laboratorní vyšetření

Po těchto formalitách musíte podstoupit základní laboratorní vyšetření na krevní obraz. To se provádí z menšího množství odebrané krve. Následně ještě musíte podstoupit vyšetření lékařem.

Krevní skupina 0

Odběr krve

Odběr krve provádí zdravotní sestry v místnosti k tomu určené. Odběr je prováděn v pololeže nebo leže na odběrovém křesle. Odběr netrvá déle jak 10 minut.

Některé výhody odběru krve

A teď už k těm příjemnějším záležitostem. Po odběru máte nárok na občerstvovací balíček, protože se na odběr krve musí chodit nalačno. Mezi další výhodu patří pracovní volno s náhradou mzdy ve výši 100 %, na které máte při dárcovství krve nárok. Za odběr krve můžete dostat také drobné dárky, ale i medaile, které se získávají za větší množství odběrů krve.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek