Nepotřebujete zahradu, abyste mohli grilovat. Bohatě postačí balkon, jen je potřeba myslet na pár věcí.
Také patříte mezi fanoušky grilování, ale nedisponujete zahradou či jiným podobným prostorem, kde byste se mohli této příjemné aktivitě nerušeně věnovat? Pokud bydlíte v panelovém nebo bytovém domě a součástí vašeho bytu je balkon či terasa, můžete si ve většině případů dopřát grilování právě tam! Jak se ale neztratit v předpisech a omezeních, případně jak vybrat správný gril?
Obsah
Jak praví zákon
V první řadě je dobré ujasnit si, zda samotné grilování na balkoně není v jakémkoli směru protizákonné. Naštěstí občanský zákoník ani předpisy o požární ochraně grilování na balkoně přímo nezakazují. Pokud ovšem žijete v bytovém domě, v němž platí specifický domovní řád, může se stát, že na takový zákaz narazíte. V tomto případě máte smůlu, je to však poměrně vzácné (tato pravidla obvykle vznikají na základě špatné zkušenosti sousedů, takže jsou často i opodstatněná).
Domluva nadevše
Sem tam se můžete doslechnout o situacích, kdy se některý z obyvatel domu rozhodne grilovat téměř na denní bázi, a tím už zasahuje do svobody druhých. Případy, kdy různými způsoby dochází k obtěžování ostatních obyvatel domu, ať už jde o hluk nebo právě o zápach, který se v jistém smyslu pojí právě s grilováním, už totiž v zákoně ošetřeny jsou, a pokud by docházelo k pravidelnému obtěžování sousedů, mohou se obrátit na právníky. Myslete tedy na to, že byste si se svými sousedy měli promluvit a zjistit zjistit, jestli jim vaše grilování na balkoně nebude vadit. Následné pokuty totiž mohou zajít až do desetitisíců korun.
„Nepřiměřeně“ se dá vyložit různě
Abychom znění občanského zákoníku přesně citovali: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat.“ Asi sami uznáte, že dým, byť z malého grilu na balkoně, do tohoto odstavečku rozhodně spadá.
Zajímavým faktorem je ale i slůvko „nepřiměřené“. Uprostřed léta nebude ničím neobvyklým, když si jednou za týden svůj gril na balkoně roztopíte, a dá se tedy něco takového považovat za přiměřené době a podmínkám. Do vod omezování sousedů se dostáváte až v momentě, kdy například grilujete denně, po delší dobu nebo během grilování jinak nadměrně obtěžujete své okolí (třeba právě hlukem). Jako spousta jiných občansko-právních záležitostí je i v této poněkud více místa pro to, jak si zákon vyložit, a to z obou stran.
Přátelské vztahy
Pokud tedy se sousedy vycházíte dobře, není nic jednoduššího, než jim zavčas říct, kdy se budete chystat svůj balkonový gril využít, ať si mohou zavřít okna nebo sundat pověšené prádlo. Nikdy neuškodí ani nabídka malé výslužky, pak už by se vám grilování snažil rozmluvit opravdu málokdo. Také rozhodně pomůže pravdivé ujištění, že je váš gril bezpečný.
Nikdy nepodceňovat bezpečnost!
Hasičský sbor pravidelně nabádá fanoušky balkonového grilování ke zvýšené opatrnosti. Varování se týká především některých typů grilů, ale i malý gril může způsobit velké neštěstí. Pokud je to možné, vyhněte se v první řadě běžným grilům na tuhá paliva. Takovéto grily v kombinaci s větrným počasím nebo trochou neopatrnosti mohou způsobit požár. Myslete na to, že letní měsíce bývají velmi suché.
Pokud je tedy větrno, vyhněte se raději grilování úplně, jelikož případná vzniklá škoda následně padne na vaši hlavu. I malý, žhavý uhlík nebo rozfoukaný horký popel dokáže spustit sérii neštěstí. Obecně platí, že se nesmí grilovat v blízkosti hořlavých látek. I když se to zdá jako samozřejmost, berte v potaz, že sem spadají například i suché květiny nebo textil. Kromě toho gril nikdy nestavějte na nerovný, nebo dokonce hořlavý povrch.
Jaký gril tedy vybrat?
Už během výběru grilu je dobré vzít v potaz, že se jej chystáte použít v omezeném prostoru a podmínkách. Některé typy tedy budou vhodnější než jiné.
Bezkouřový gril
Pokud opravdu nedáte dopustit na vůni a chuť, kterou připravovaným pokrmům dodá dřevěné uhlí, sáhněte po variantě známé jako bezkouřový gril na balkon. Díky speciální ventilaci vám zároveň odpadne i problém s nadbytkem kouře.
Plynový gril
Další možností je plynový gril na balkon, který nabízí daleko čistší pečení, alespon z hlediska zplodin, ale i tato varianta má svá úskalí. Plynovou bombu, kterou je gril napájen, není za žádných okolností dobrý nápad nechávat na přímém slunci. Ne každý balkon se tedy bude dispozičně hodit na takovýto gril. A že se v jeho blízkosti nesmí kouřit nebo jinak manipulovat s otevřeným ohněm, je také úskalí, jež je dobré zmínit.
Elektrický gril
Poslední běžnou možností je pak elektrický gril na balkon. I když netrpí problémy s otevřeným ohněm, jako jeho dva výše zmínění bratříčci, elektřinu a bezpečnost okolo něj rozhodně není radno podceňovat. Především se musíte ujistit už přímo u výrobce, že je daný model určený pro tento způsob použití. I prodlužovací šňůra pro přívod proudu musí být adekvátní venkovním podmínkám. Zároveň musíte brát více v potaz i povětrnostní podmínky – použití elektrického grilu v dešti určitě není dobrý nápad.
Doufáme, že jsme vám problematiku alespoň trochu osvětlili a že na vás čeká spousta voňavých, opečených jídel! Ve zkratce: nepodceňovat bezpečnost a být ohleduplný ke svému okolí. Uvidíte, že na vás čeká spousta příjemných grilovacích zážitků.
Zdroje:
https://www.ceskestavby.cz/
https://www.lidovky.cz/
https://www.super.cz/