Jak ušetřit peníze

Jak ušetřit na vodě, elektřině a potravinách v době zvyšující se inflace

Žijeme v době, kdy inflace prakticky trhá rekordy. A to se výrazně podepisuje na komfortu našeho života. Každoměsíční výplata rázem pokrývá jen hrstku toho, co pokrývala kdysi. A tak pokud neplánujeme zamířit ke svému šéfovi s žádostí o zvýšení platu, nezbývá nic jiného než se do velké míry uskromnit. Jenže kde konkrétně ušetřit? Možností je naštěstí víc než dost.

Voda, elektřina i potraviny

Na našem každodenním komfortu se podílí hned několik věcí, k nimž patří voda, elektřina i potraviny. Tím se nám nabízí hned tři možnosti, na čem ušetřit, případně jak ušetřit, pokud po finanční úspoře prahneme.

Řada lidí se domnívá, že zároveň mluvíme o výrazném omezování se, ale není tomu tak. Úspora na vodě, elektřině nebo potravinách může být sotva znatelná, je to jen o osvojení několika návyků, které nám nijak nebudou trhat vlasy. Naopak se na ně dá zvyknout velmi snadno.

Jak ušetřit na potravinách
Jak ušetřit na potravinách

Jak ušetřit na vodě

Na vodě je možné ušetřit například v koupelně. Místo dlouhých koupelí volte častěji sprchování, které třeba zkrátíte o minutu dříve, než na co jste zvyklí. Vypínání vody při čištění zubů je také způsob, jak výrazně snížit množství protečené čili nevyužité vody odpadem. Vypínání přítoku vody se týká i mytí vlasů, při nichž necháváme velmi často hotové proudy ztrácet se v odpadní rouře.

Kromě toho můžete také:

  • Instalovat úsporné hadice a baterie, které sníží množství protečené vody.
  • Pračku zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. Neperte s poloprázdným bubnem.
  • Investujte do úsporné pračky, která navíc sníží náklady spojené i s elektřinou, nikoliv jen s vodou.

Voda však není využívána pouze v koupelně, ale také v kuchyni, kde s ní ostatně můžete také šetřit. Stačí investovat do úsporné myčky nádobí, díky níž nebudete plýtvat vodou při každodenním (i několikadenním) mytí nádobí v ruce. Hrnce a pánve navíc nechávejte odmočit, abyste při následném mytí nevypotřebovali příliš mnoho vody. A ostatně také:

  • Vodu využitou na mytí ovoce nebo zeleniny využijte třeba při zalévání pokojových rostlin v interiéru.
  • Nerozmrazujte suroviny v míse plné vody.
  • Nevařte jídlo v příliš velkém množství vody.
Jak ušetřit na vodě
Jak ušetřit na vodě

Jak ušetřit na elektřině

Je pouze otázkou, jestli je aktuálně nejdražší voda nebo elektřina, ale vlivem událostí posledních měsíců se můžeme spíše přiklonit k elektřině. Naštěstí i na této nezbytnosti je možné ušetřit, a to opět pomocí několika jednoduchých triků a tipů, které člověka nijak neomezí v jeho každodenním fungování, přesto výrazným způsobem rozradostní peněženku.

Vyzkoušejte například následující:

  • Investujte do úsporných elektrických spotřebičů, které jsou třídy A a vyšší.
  • Využívejte noční proud, který je levnější než denní. Pouštějte myčku nebo pračku ideálně přes noc.
  • Srovnejte si dodavatele elektřiny na trhu. Pokud se váš aktuální nachází mezi nejdražšími, změňte ho.
  • Vypínejte nabíječky ze zásuvky, pokud zrovna nenabízí spotřebič nebo elektroniku. I v takovém případě totiž žerou energii (to platí i o spotřebičích, které zrovna nevyužíváte).
  • Nevyužívejte příliš velká kola na varné desce v kuchyni, pokud je hrnec na něm položený menší.
  • Zhasínejte po sobě v místnostech, které opouštíte.
  • Vypínejte televizi, pokud máte pocit, že brzy usnete.
Jak ušetřit na elektřině
Jak ušetřit na elektřině

Jak ušetřit na potravinách

Aniž byste se museli jakkoli omezovat, ušetřit je možné i na potravinách. V řadě českých domácností je právě jídlo tou největší položkou, která měsíc co měsíc snižuje zůstatek na bankovním kontu. Důvodem bývá velmi často naše „rozežranost” s před-koronavirových dob, kdy jsme aktivně navštěvovali restaurace nebo kavárny. Na této vlně pokračujeme, ale s rostoucí inflací se jedná o pořádnou čáru přes rozpočet.

Aby výdaje za jídlo nebyly tak markantní, přesto abyste se nemuseli nijak omezovat, vyplatí se o jídle přemýšlet dopředu. Nechoďte na nákup denně, ale omezte to na jednou týdně s tím, že budete vědět, co který den budete vařit. Navíc navařené pokrmy dopředu výrazně sníží návštěvu restaurací a budete jíst zdravěji, jelikož sami budete vědět, co je součástí daných jídel.

Kromě toho si osvojte i následující:

  • Vždycky nakupujte se seznamem, bude vás držet na uzdě.
  • Při nakupování potravin vždycky volte menší košík, do kterého se příliš zbytečností nevejde.
  • Nenechte se zlákat slevami na suroviny, které nejíte nebo o nichž si nejste jistí, jestli je stihnete zpracovat. Nakonec byste je stejně vyhodili.
  • Sázejte hlavně na sezónnost (mandarinky v létě budou extrémně drahé stejně jako jahody v době zimy).
5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 50

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek