Doba pěstování úspěšně započala. A zatímco brambory už našly místo v jednotlivých záhonech na zahradě, s okurkami se čekalo až do chvíle, kdy nám dá zima stoprocentně své sbohem. Právě okurky jsou totiž na zimní mrazíky velmi choulostivé, i proto se předpěstovávají v kelímcích nebo květináčích ve sklenících. Po vytažení tohoto druhu zeleniny ze skleníků jsou často připraveny na to, aby v okopaných záhonech bezproblémově vyrašily.
Že jste se sázením okurek doposud nezačali? Pojďme si prozradit, jak pěstovat okurky. Přece jenom mluvíme o nejoblíbenější české zelenině, která je k dostání sice po celý rok, na druhou stranu okurky ze zahrádky jsou ty nejlepší, jaké člověk může ochutnat. Zejména, pokud jsou ještě malé a když se tak příjemně rozpadají v ústech.
Obsah
Okurky pro zdraví
Úvodem stojí to říct, že právě tento druh zeleniny patří k velice zdravým potravinám. Najdeme v něm vitaminy skupiny B, také vitamin K nebo takzvané “céčko”, po kterém se z imunitního systému stává pevné rytířské brnění, jež nepropustí žádný vir ani žádnou bakterii.
Kromě zmiňovaných vitaminů se v okurkách nachází také řada minerálů a stopových prvků, mezi něž patří například mangan, křemík, hořčík bojující s nízkým tlakem, železo nebo síra.
Obecně toto spojení hraje nezastupitelnou roli při léčbě dny nebo artritidy, také zabraňuje zánětům či snižuje hladinu kyseliny močové.
Jak pěstovat okurky
A nyní k samotnému pěstování. Pokud jste si okurky předpěstovali, což jste udělali opravdu dobře, je načase vybrat vhodné stanoviště na zahradě. Tento druh zeleniny miluje teplé, slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Půda by měla mít dostatek vápníku (okurky jsou na živiny obecně velice náročné). Nehodí se do mokrých a těžkých půd, které jsou pro ně nevhodné (často je zde napadají různé houbové choroby, kvůli nimž uhnívají).
Jak předpěstovat okurky
Možná patříte k pěstitelům, kteří záhony ještě neřeší, protože okurky zatím nemají předpěstované. Proto si připravte semena okurek a truhlíky či kelímky, do nichž budete semínka sázet. Až budete mít připravenou také hlínu, semínka saďte do hloubky dvou až čtyř centimetrů.
Poté truhlík nebo jinou dózu, do níž jste rostlinu zasadili, překryjte netkanou textilií, což zaručí stabilní teplotu a také zabrání prorůstání plevelů.
Kdy sadit okurky do záhonů
A když už máte určitě předpěstováno, do záhonů sadíme okurky ve chvíli, kdy se teploty stabilně pohybují nad patnácti stupni Celsia. Pokud jsou teploty pod touto hranicí, rostlina nemusí začít vůbec spolupracovat, a naopak začne stagnovat ve svém růstu.
Jak postupovat dál?
Je opravdu klíčové, abyste okurky nezanedbávali během jejich růstu. Udržujte záhony bez plevelů, také půdu pravidelně kypřete. Zalévejte je ideálně každý den (vždycky ke kořenům, abyste co nejméně zasáhli listy a vyhnuli se také spálení sluníčkem).
Pozor na chyby
Stejně jako při pěstování jiných druhů zeleniny, i při pěstování okurek je důležité, abyste se vyhnuli několika chybám. Mezi ně patří například:
Okopávejte s citem
Uvědomte si, že okurky nejsou brambory. Okurky jsou poměrně drobné plody, které může plevel opravdu velice rychle zničit, i když se nejedná o zrovna obrovský a rozrostlý plevel. Přistupujte k okopávání častěji a přistupujte k tomu s citem, ať náhodou neukopnete kousek liány či samotnou okurku.
Hnojte
Mnoho lidí zapomíná na hnojení, a to mluvíme o klíči k úspěchu, který navíc může pomoct v boji proti plísním. Pokud se chcete této nemilé podívané vyhnout, vyplatí se používat hnojivo s dusíkem. Okurky se rázem stanou daleko odolnějšími, což se projeví na jejich vzhledu.