Možná i vás čeká tento týden úklid. Mnozí lidé to nechávají na sobotu, jiní to zkouší stihnout daleko dříve. Ať už se k úklidovým pracím chystáte jakýkoliv den, nezapomeňte k této ne zrovna oblíbené činnosti přistupovat zodpovědně. I když si to mnozí lidé neuvědomují, naše domácnost je plná virů a bakterií. A jen správným čištěním a otíráním povrchů dokážeme zabránit tomu, aby se negativně projevily na našem zdraví. Otázkou však zůstává, jak na úklid domácnosti?
Obsah
Nejde jen o to dát věci na správné místo
Ve většině domácností je úklid pravidelnou samozřejmostí. Je mylné se domnívat, že je to jenom o tom dát věci na správné místo. Je zapotřebí zaměřit svou pozornost na prach, který je třeba utřít, také na květiny, které je nutné zalít, nebo na koberec, jehož je třeba vysát.
Kromě uklizení viditelné špíny také nezapomeňte na dezinfekci povrchů, což je zejména v době panujícího koronaviru velmi důležitý krok.
TIP: Při úklidu domácnosti nezapomínejte na gumové pracovní rukavice. Ochrání pokožku vašich rukou nejen před chemikáliemi, ale také třeba před zadřením třísky. Pokud si potrpíte na upravené a nalakované nehty, rukavice by pro vás při úklidu měly být samozřejmostí.
Nejdříve se vyzbrojte vhodnými čistícími prostředky
Žádný boj nevyhrajete se špatnými koni. Ze všeho nejdůležitější je vyzbrojit se vhodnými čistícími prostředky, které vás účinně zbaví všech virů a bakterií, s nimiž doma bojujete. Mnozí sáhnou po vodě a saponátu, ale to jsou jenom pěšáci, nikoliv rytíři v tlusté zbroji.
Daleko lepší je, bohužel, chemie. Některé prostředky však neobsahují látky stojící za nepříjemným zápachem a jsou velmi účinné, tak se na ně nebojte vsadit. Pokud preferujete ekologický úklid domácnosti, na trhu jsou k dostání poměrně kvalitní produkty s nechemickým složením.
Chce to plán!
I když si říkáte, že svou domácnost hravě zvládnete uklidit, je dobré si všechno sepsat, sestavit si takzvaný plán úklidu domácnosti. Napište si místnosti, které chcete uklidit, a postupně si je odškrtávejte. Dejte si záležet nejen na toaletě.
Mnozí lidé jsou toho názoru, že právě zde se nachází nejvíce bakterií, ale není tomu tak. Největší množství špíny a bakterií se nachází na klávesnici počítače, na klikách dveří a také na ovladači k televizi. Paradoxně mluvíme o věcech, na jejichž dezinfikování a otření od nečistot zapomínáme.
Uklízíme odshora dolů
Základním pravidlem, kterým se řídit při úklidu domu, je “uklízíme odshora dolů”. Pokud to budete praktikovat naopak, přiděláte si tím maximálně práci navíc. Běžný úklid domácnosti se tak protáhne i na celé dopoledne, nejen na několik hodin, které jste mu chtěli věnovat.
Na pravidlo nezapomínejte jak při úklidu kuchyně, tak při úklidu koupelny a dalších místností. Zatímco v kuchyni si dejte záležet s omytím lednice, sporáku a prkének na krájení, kde se nachází nejvíce špíny a bakterií, v koupelně nezapomeňte na výměnu ručníků, úklid pračky a samozřejmě na pravidelnou výměnu kartáčků na zuby. Ne, kartáčky na zuby opravdu neslouží po celý život.
Jak na úklid domácnosti, když k nám zavítal COVID-19
Pokud jste před nedávnem patřili k pacientům s onemocněním COVID-19, k úklidu domu přistupujte ještě o něco zodpovědněji. Pamatujte na to, že stejně jako po jiné nemoci i nyní ve vaší domácnosti dřímají bakterie a viry, které ještě mohou napáchat řadu škod. Podle odborníků jsou povrchy domácnosti infekční i několik hodin poté. Například na plastech bakterie mohou přežít i dvaasedmdesát hodin, na nerezové oceli pak osmačtyřicet hodin a na kartonu jeden den. Z mědi se vytrácí po čtyřech hodinách.
Proto klaďte důraz na dezinfikování všech povrchů v domácnosti a nezapomínejte ani na textil. Stejně jako v případě jiného onemocnění, po prodělání nemoci převlečte peřiny, vyměňte ručníky a vyperte utěrky, se kterými jste přišli do kontaktu.