Letní zahrada

Jak připravit zahradu na sezónu?

Ať už byla letošní zima bílá nebo blátivá, každé jaro naše zahrada potřebuje připravit na novou sezónu. Nevíte, čím začít? Držte se těchto důležitých kroků.

Trávník

Z trávníku odstraňte listí a větve. Po zimě ho posekejte na co nejmenší délku. Sekačka musí mít nabroušené nože, jinak se tráva třepí, je náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. Pokud jsou v trávníku houbovité choroby, půda je překyselená a je třeba zvýšit její pH. Mech a plevel postříkejte zelenou skalicí. Za 2 týdny proveďte vertikutaci do hloubky 3-5 mm a aplikujte křemičitý písek

Stromy, keře a živé ploty

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující sestřih. Ošetřete omrzliny stromů a odstraňte poškozené větve. U mladých stromů proveďte výchovný řez a odstraňte větve vedoucí dovnitř. Nezapomeňte stromy důkladně zalít a ovocné stromy pohnojit. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji o 10 až 20 cm

Trvalky

Rostliny odkryjte, zbavte uschlých listů a zastříhněte zahradnickými nůžkami. Pokud je chcete přesadit na jiné místo, začátek jara je optimální doba. Dejte rostlinám novou vrstvu mulče a zalijte je.

Záhony

Záhony zryjte, provzdušněte a doplňte do půdy přírodní hnojivo. Můžete použít i fosfátové sklo. Toto dlouho působící hnojivo na 2 roky je vhodné do trvalých záhonů na podporu květů a plodů s vysokým obsahem fosforu a draslíku

Sázení

Na jaře vysazujte dřeviny, kvetoucí keře a růže. Před ledovými muži můžete sázet i okrasné traviny, jiřiny a gladioly. Z užitných plodin sázejte salát, vysévejte karotku, pórek, hrách a špenát.

Záhony

Boj proti škůdcům

S chemickými postřiky počkejte na vhodné počasí. Ideální je bezvětří bez deště a několik hodin po aplikaci postřiku by nemělo pršet. Podívejte se na meteoradar.

Skleník

Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice, která zneškodní přezimující škůdce a poslouží jako celková dezinfekce. Modrou skalicí omyjte skla a rámy. Vyzkoušejte funkčnost větracích oken. Zkontrolujte praskliny polykarbonových částí, lišt a gum. 

Rybníčky a jezírka

Nejdříve rybníček nebo jezírko důkladně vyčistěte, přidejte startovací bakterie a po 14 dnech můžete nasadit ryby. Za 3 týdny můžete zapnout UV lampu a to na 4 až 6 hodin denně. Nenechávejte ji zapnutou déle, jinak zničíte i prospěšné bakterie.

Příprava závlahy

Zkontrolujte a vyčistěte čerpadlo, kompresorem profoukněte hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty, nebo pomalu pouštějte vodu. Sledujte, zda není někde hadice prasklá. Zkontrolujte, zda těsní a neteče kohoutek a zda má voda správný tlak. Pokud zavlažujte dešťovou vodou, zkontrolujte nádrže a sudy.

Zahradní nábytek

Zahradnímu nábytku dejte čerstvý ochranný nátěr. Ošetřete všechny dřevěné povrchy barevným či bezbarvým olejem. Kovové části nábytku nalakujte nebo přestříkejte a přidejte antikorozní barvu. Zkontrolujte také stav zahradního nářadí.


Vytvořeno ve spolupráci s recenzním portálem Komparito.

5/5 - (2 votes)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek