Svatba – to je ten nejkrásnější a nejdůležitější den v našich životech. Když se pro tento krok dva zamilovaní rozhodnou, čekají je někdy až vyčerpávající přípravy. Z počátku se ptají na jednu zásadní otázku, a sice jak naplánovat svatbu rychle tak, aby se na nic nezapomnělo? Jelikož je svatba dnem, na který opravdu budeme vzpomínat celý život, vyplatí se ještě před započetím plánování udělat dvě věci, a sice napsat si seznam úkolů a sestavit si rozpočet.
Než si prozradíme, jak naplánovat svatbu krok po kroku, je důležité udělat dvě věci, a sice (jak již bylo zmíněno) sepsat si seznam úkolů a stanovit si rozpočet. Seznam úkolů je důležitý především proto, abyste měli jistotu, že jste na nic nezapomněli. V ideálním případě si na seznam napište jen nejdůležitější body, bez kterých byste se na svatbě neobešli. A co se týče rozpočtu, ten ocení především snoubenci, kteří nechtějí příliš utratit. Jsou samozřejmě snoubenci, kteří se na peníze nedívají, ale najdou se i střízliví jedinci, kteří peníze raději vloží do společného bydlení.
Obsah
Krok číslo jedna: Stanovte si termín svatby
Vůbec tím nejdůležitějším krokem, který je třeba udělat při plánování svatby, je stanovit si její datum. Teprve až po tomto kroku se můžete pustit do dalších věcí na seznamu. Na datu svatby by se měli snoubenci shodnout. Je to svatba obou, nikoli jenom jednoho. V ideálním případě by to mělo být datum dobře zapamatovatelné, které třeba pro oba něco znamená. Mnozí snoubenci se berou v den svých zásnub nebo v den, kdy se dali dohromady. Ubyde jim tak další datum, které by si museli pamatovat.
Krok číslo dvě: Rezervujte vše, co se dá
Pokud je stanovený datum, můžete se od něj odrazit. Druhým krokem bude hledání vhodného místa na svatební hostinu, také hledání vhodného kostela na svatební obřad. Ta nejkrásnější místa jsou často zabrána i na dva roky dopředu, proto rezervace míst je něco, co se nesmí odkládat a v nejlepším případě by se měla provést během prvních pár týdnů po zásnubách.
Společně s rezervováním místa na svatební hostinu a svatební obřad se vyplatí zamluvit si i oddávajícího, fotografa, kameramana, DJe, květinářku či luxusního veterána, který poveze nevěstu. Opět ti nejlepší bývají zabráni i na rok dopředu, proto s tím neotálejte. V tomto kroku informujte i matriku o svých vdavkách.
A samozřejmě v tomto kroku přichází i čas na hledání a zkoušení svatebních šatů a svatebního obleku. Buď se nabízí možnost výpůjčky v salonech, koupě nebo ušití vlastních. V každém případě se to taktéž nesmí nechávat na poslední chvíli.
Krok číslo tři: Pozvěte hosty
Máte zamluvené místo a víte, kdy se bude svatba konat? Pak se pusťte do výběru a následného rozesílání svatebních pozvánek. Pozvánky by měly ladit s duchem svatby, ve kterém se ponese. Dnes jsou moderní především květinové vzory, které jsou doplněné o geometrické tvary. Že jste spíše na klasiku? Volte klasické bílé pozvánky, kdy její jméno bude vlevo a jeho vpravo.
Krok číslo čtyři: Objednání občerstvení a výběr prstýnků
Otázka “Jak naplánovat svatbu” je už takřka zodpovězená. Ve čtvrtém kroku je třeba zamířit do zlatnictví, kde si necháte vyrobit snubní prstýnky. V současné době je možné vyrýt osobní vzkaz nebo datum či otisk prstů do snubních prstenů. Tím se klenot, který s námi zůstane po zbytek života, stane velice intimní a osobní záležitostí.
Kromě výběru prstýnků je třeba objednat občerstvení. Většinou je hostina zajištěná místem, které jste si na svatební hostinu rezervovali. Je však třeba objednat zákusky, svatební dort a další. Jelikož k tomuto čtvrtému kroku při plánování svatby dochází zhruba půl roku až čtvrt roku před dnem D, nebude problém najít někoho, kdo zákusky či dort upeče.
Krok číslo pět: Detaily
V posledním kroku se zaměřte na detaily. Splňte si vše, co vám zbylo na seznamu úkolů. Oslovte svědky s prosbou o proslov, zvolte si svůj první tanec a zřiďte si fotokoutek, pokud si ho nepřiveze fotograf sám.