Pokud jste si přinesli z lesa více hub než sníte, zbytek jednoduše zamrazte. Pokud to uděláte správně, zachovají si chuť, živiny i texturu, a vydrží vám až rok.
Houby jsou velmi výživnou a přitom nízkokalorickou potravinou, která vaše tělo zásobí množstvím prospěšných vitamínů, minerálů a antioxidantů. Je tedy jen a jen dobře, že sběr hub patří k oblíbeným českým kratochvílím. Málokdo si však z lesa přinese houby jen na jednu večeři či oběd. Pokud máte navíc košík hřibů, není nic jednoduššího, než je nasušit, ne všechny houby se však k sušení hodí. Skvělým způsobem, jak zabránit plýtvání a zachovat v houbách co nejvíce živin, je mražení.
Obsah
Které houby se k mražení hodí
K mražení se hodí naprostá většina hub. Jediné, na co si musíte dát pozor, je jejich čerstvost a kvalita. Nesbírejte proto houby u silnic či v průmyslových oblastech a vybírejte jen ty, které jsou tak akorát zralé. Staré a rozmočené houby nechte v lese pro zvířátka.
Jak zamrazit houby
Houby můžete zamrazit hned několika způsoby. Lze je samozřejmě zamrazit rovnou syrové, ale počítejte s tím, že tímto způsobem přijdete o část živin. Navíc, vzhledem k tomu, že po rozmrazení bývají houby kvůli velkému množství obsažené vody rozmočené, je nejlepší vařit ještě ze zmrzlých hub. Pokud je tedy před zmrazením upravíte, ušetříte si pozdější práci a zachováte v houbách více živin. Doporučujeme tedy houby před zamražením buď podusit nebo blanšírovat v páře.
Mražení syrových hub
Jak jsme již zmínili, mražení syrových hub negativně ovlivňuje jejich výživovou hodnotu, navíc je v nich více škodlivých mykotoxinů než když houby nejprve tepelně upravíte. Pokud vás však tlačí čas nebo nemáte možnost houby před zamražením tepelně upravit, zmrazte je za syrova.
Houby samy o sobě obsahují hodně vody, proto je před zmrazením nemyjte (mohly by se rozmočit). Nicméně je důkladně očistěte a měkkým kartáčkem zbavte všech nečistot. Pokud jsou houby malé, můžete je zmrazit vcelku, větší houby je vhodnější nakrájet na plátky.
Mražení dušených hub
Nejjednodušší tepelnou úpravou je krátké dušení na trošce vody. Houby opět očistěte a nakrájejte, velmi malé houby samozřejmě můžete ponechat vcelku nebo jen rozkrojit na půl.
Na rozdíl od mražení syrových hub můžete v tomto případě houby bez obav umýt. Vložte je do vhodné nádoby (hrnce nebo vyšší pánve), podlijte je vodou a zhruba 5-7 minut je na mírném plameni poduste. Nechte houby zcela vychladnout a poté vložte buď do menších krabiček nebo sáčků vhodných do mrazáku.
Blanšírování v páře
Nespornou výhodou blanšírování v páře je, že inaktivuje bakterie listerie a salmonely, a zvyšuje tak bezpečnost hub před jejich zmrazením. Houby opět očistěte a nakrájejte (malé houby samozřejmě také můžete nechat vcelku). Připravte si hrnec s vodou, do které se vám pohodlně vejde napařovák (případně můžete použít i cedník). Do vody přidejte trochu citronové šťávy (stačí lžička) a na 10 minut do ní houby ponořte. Následně houby vyjměte a vodu přiveďte k varu. Do napařováku vložte houby a pod pokličkou vařte v páře cca 3 minuty.
V mezičase si připravte mísu s ledovou vodou. Po uvaření houby ihned přendejte do misky s ledovou vodou a nechte je tam 3 minuty zchladnout. Poté houby rozložte na plech vyložený pečícím papírem či na síto a nechte je oschnout. Nakonec opět rozdělte do nádob či sáčků vhodných k mražení potravin a vložte do mrazáku.
Mražení restovaných hub
Houby můžete před zmrazením také krátce orestovat na trošce másla. Jako i v předchozích případech houby očistěte a nakrájejte. Houby smažte na středním plameni cca 3-4 minuty a před uložením do mrazáku nechte vychladnout.
Tipy k mražení hub
- Houby mražte ideálně v takovém možství v jakém je budete poté spotřebovávat. Když je zamrazíte všechny v jedné velké krabičce nepůjdou vám po zmražení rozdělit.
- Nejlepší je houby mrazit v uzavíratelných sáčcích, protože z nich jednoduše odtraníte přebytečný vzduch. Navíc jsou velice skladné.
- Ať už použijete jakýkoli obal, nezapomeňte jej označit, včetně data zamražení.
- Mražené houby je ideální spotřebovat do 3 měsíců, nicméně při předchozím tepelném zpracování vydrží až rok.
- Houby před přípravou nerozmrazujte.
Jak zpracovat mražené houby
Pamatujte, že houby nejsou jako maso, nemusíte je před vařením rozmrazovat. Většinou to ani není žádoucí, houby se totiž většinou při rozmražení rozmočí. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je, pokud chcete houby použít do míchaných pokrmů (například houbovo masové burgery či sekaná). Zmrazené houby by se do směsi těžko zapracovávaly.
V takovém případě tedy můžete houby před přípravou pokrmu vložit do lednice a nechat rozmrznout. Ideálně přes noc a maximálně 24 hodin. Pokud je necháte volně déle negativně to ovlivní jejich chuť, texturu i výživové hodnoty. Mohou se v nich navíc začít množit škodlivé bakterie.
Pokud jste houby před zamrazením tepelně upravili, nemusíte je znovu vařit. Jednoduše houby vmíchejte do pokrmu těsně před jeho dokončením. Mražené houby můžete použít do mnoha pokrmů:
- Polévka: Pokud připravujete polévku, přidejte zmrazené houby přímo do teplého vývaru, polévku dochuťte a jen velmi krátce povařte.
- Omáčka na těstoviny: Houby opět přidávejte až jako poslední ingredienci. Skvěle se hodí do omáček na rajčatovém základě.
- Omáčka k masu nebo stroganoff: Houby jednoduše přidejte po uvaření ingrediencí receptu a poté je mírně zahřejte, aby se postupně ohřály na teplotu výsledného pokrmu.
- Smaženice: Orestujte cibulku a slaninu a poté přidejte mražené houby.
- Hamburgery: Toto je jeden z mála případů, kdy potřebujete houby nejprve rozmrazit. Rozmražené houby nakrájejte na kostičky a smíchejte s mletým masem a okořeňte dle chuti.
- Buďte kreativní: Houby jsou poměrně univerzální, můžete je použít například na pizzu, do omelet, wrapů i rizota. Fantazii se meze nekladou, mějte pouze na paměti, že buď houby přidávejte až nakonec nebo vybírejte pokrmy, které se připravují rychle. Dušené, blanšírované i smažené houby stačí v pokrmu jen rozmrazit a prohřát.
Zdroj: Healthline, BonApetit