Doma vyrobená rouška

Návod: Jak vyrobit roušku rychle, snadno a v pohodlí domova

Jak si vyrobit roušku – to je otázka, kterou si pokládáme už od letošního března. Zhruba od poloviny prvního jarního měsíce jsme nuceni nosit ochranu úst a nosu, a to kvůli šíření nebezpečného onemocnění, které si během chvilky podmanilo doslova celý svět. Díky této drobnosti se zmírňuje šíření viru, a tím pádem se ulevuje i zdravotnímu systému, který je už několik měsíců velmi zatížen. 

Rouška jako účinná bariéra

Zejména ze začátku, kdy došlo k nařízení nového hygienického opatření, se vzbudilo mnoho negativních reakcí a nepochopení. Lidé nemohli pochopit, proč musí roušku nosit, vždyť nás stoprocentně neochrání. Lékaři však od března upozorňují na to, že rouška nemá být naší přímou ochranou. Je jen účinnou bariérou, která ochraňuje především naše okolí. Rouška totiž může zabránit tomu, že bude virus šířit potenciálně nakažený člověk dál. Jinými slovy – moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. 

Černá rouška

Vyrobte si roušku v pohodlí domova

S příchodem koronavirové pandemie došlo nejen k rychlému vyprodání chirurgických roušek, ale kromě toho začalo i aktivní šití ochranných prostředků. Chirurgické roušky sice mají efektivitu filtrace virových částicích či bakterií nejvyšší (dosahuje takřka devadesáti procent), na druhou stranu to není jediná efektivní ochrana úst a nosu. 

Stejně dobře slouží třeba bavlněná utěrka, dále směs bavlny a umělého vlákna nebo antibakteriální povlaky na polštáře, z nichž si taktéž můžete roušku vyrobit. Efektivní ochranou je i sáček od vysavače.

Otázku, jak si vyrobit roušku, je možné zodpovědět dvěma způsoby. Prvně si můžete vytáhnout šicí stroj, s jehož pomocí si vyrobíte roušku doma, v druhém případě se obejdete i bez šicího stroje. 

Jak vyrobit roušku bez šití

Šicí stroje byly především na jaře naprosto vyprodané a gumičky za uši – to bylo nedostatkové zboží. Češi tak přemýšleli nad tím, jak si takovou roušku vyrobit, aniž by museli použít stroj s jehlami a nití. A kupodivu vzniklo rovnou několik způsobů, jak vyrobit roušku bez šití tak, aby byla opravdu efektivní ochranou zabraňující vniku bakterií či virů. 

Připravte si bavlněnou látku

Dříve, než se pustíte do výroby své nové ochrany úst a nosu, připravte si bavlněnou látku. Jak již bylo zmíněno, posloužit může vícero věcí. Roušku si lze vyrobit z trička, ze sáčku od vysavače, také ze šátku. Tak co máte po ruce? Nezapomeňte si k bavlněné látce přidat také kus pružné gumy či gumičku do vlasů a nůžky. 

Vyrábíme roušku bez šití

Bavlněná látka by měla být velká 50×30 centimetrů. Obdélník pak přeložte napůl a poté ještě napůl, dokud nevznikne úzký obdélník. Nyní přichází čas na gumičky – pokud máte pružnou dlouhou gumu, vytvořte dvě gumičky o délce třicet centimetrů. Jestliže máte gumičky do vlasů, jen je navlékněte na připravený úzký obdélník (z každé strany jednu).

Obdélník se přeloží na třetiny z obou stran přes gumičky, jedna strana se vloží do druhé (rouška se nebude rozevírat) a poté se jen umístí na ústa a gumičkami zachytí za ušima. Tak snadné to je!

Dítě s rouškou

Nepodceňujte péči o roušky

S pravidelným nošením roušek musíme pamatovat také na dostatečnou péči o ně. Není hygienické nosit roušku dva dny po sobě. Zatímco jednorázové se po použití uzavírají do pytlíků nebo sáčků a vyhazují se do koše, bavlněné či jinak po domácku vyrobené roušky se perou na vysoký stupeň, případně se na vysoký stupeň vyvařují a poté žehlí opět na vysokou teplotu. To vede k naprostému zániku možných virů a bakterií, jež ulpěly na tomto ochranném prostředku úst a nosu.

5/5 - (1 vote)
Blog všech myšlenek a nápadů, které vám otevřou oči a inspirují. Nejen pro kutily v domácnosti, ale také lifestyle, finance či zdraví. Jednoduše milujeme Lifehacky.
Příspěvek vytvořen 48

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek