Ať už byla letošní zima bílá nebo blátivá, každé jaro naše zahrada potřebuje připravit na novou sezónu. Nevíte, čím začít? Držte se těchto důležitých kroků.
Obsah
Trávník
Z trávníku odstraňte listí a větve. Po zimě ho posekejte na co nejmenší délku. Sekačka musí mít nabroušené nože, jinak se tráva třepí, je náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. Pokud jsou v trávníku houbovité choroby, půda je překyselená a je třeba zvýšit její pH. Mech a plevel postříkejte zelenou skalicí. Za 2 týdny proveďte vertikutaci do hloubky 3-5 mm a aplikujte křemičitý písek.
Stromy, keře a živé ploty
I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující sestřih. Ošetřete omrzliny stromů a odstraňte poškozené větve. U mladých stromů proveďte výchovný řez a odstraňte větve vedoucí dovnitř. Nezapomeňte stromy důkladně zalít a ovocné stromy pohnojit. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji o 10 až 20 cm.
Trvalky
Rostliny odkryjte, zbavte uschlých listů a zastříhněte zahradnickými nůžkami. Pokud je chcete přesadit na jiné místo, začátek jara je optimální doba. Dejte rostlinám novou vrstvu mulče a zalijte je.
Záhony
Záhony zryjte, provzdušněte a doplňte do půdy přírodní hnojivo. Můžete použít i fosfátové sklo. Toto dlouho působící hnojivo na 2 roky je vhodné do trvalých záhonů na podporu květů a plodů s vysokým obsahem fosforu a draslíku.
Sázení
Na jaře vysazujte dřeviny, kvetoucí keře a růže. Před ledovými muži můžete sázet i okrasné traviny, jiřiny a gladioly. Z užitných plodin sázejte salát, vysévejte karotku, pórek, hrách a špenát.
Boj proti škůdcům
S chemickými postřiky počkejte na vhodné počasí. Ideální je bezvětří bez deště a několik hodin po aplikaci postřiku by nemělo pršet. Podívejte se na meteoradar.
Skleník
Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice, která zneškodní přezimující škůdce a poslouží jako celková dezinfekce. Modrou skalicí omyjte skla a rámy. Vyzkoušejte funkčnost větracích oken. Zkontrolujte praskliny polykarbonových částí, lišt a gum.
Rybníčky a jezírka
Nejdříve rybníček nebo jezírko důkladně vyčistěte, přidejte startovací bakterie a po 14 dnech můžete nasadit ryby. Za 3 týdny můžete zapnout UV lampu a to na 4 až 6 hodin denně. Nenechávejte ji zapnutou déle, jinak zničíte i prospěšné bakterie.
Příprava závlahy
Zkontrolujte a vyčistěte čerpadlo, kompresorem profoukněte hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty, nebo pomalu pouštějte vodu. Sledujte, zda není někde hadice prasklá. Zkontrolujte, zda těsní a neteče kohoutek a zda má voda správný tlak. Pokud zavlažujte dešťovou vodou, zkontrolujte nádrže a sudy.
Zahradní nábytek
Zahradnímu nábytku dejte čerstvý ochranný nátěr. Ošetřete všechny dřevěné povrchy barevným či bezbarvým olejem. Kovové části nábytku nalakujte nebo přestříkejte a přidejte antikorozní barvu. Zkontrolujte také stav zahradního nářadí.
Vytvořeno ve spolupráci s recenzním portálem Komparito.